stang van de buitendeur van Kaptein met koperpoets en kreeg dan koekkruimels. Net na de oorlog was onze katholieke huisarts toentertijd Jan Wegdam met zijn vrouw Grietje Commandeur. Die kocht geen praktijk, maar begon gewoon. Dok ter Schermerhorn was protestant. En dan had je in mijn kindertijd ook nog dokter Hilbrands. De melkboer kwam aan de deur met de kar en de melkbus. Op het Oostdijkje was dat Herke Marrees, die woonde vlakbij ons. Ook de bakkers kwamen aan de deur en zoals bekend waren dat er velen. De or gelman kwam een paar keer per jaar in het dorp en bleef voor ons huis staan, omdat er altijd wel een fooi kwam. Ik verkocht vroeger bij de uitgang van de kerk speldjes van f 0,10 voor'Santos'(Steun aan Nederlandse Tuberculose Onbemid delde Standgenoten) en voor'Herwonnen Levenskracht'. Ook het zakenleven zat er bij mij al vroeg in, want ik ging toen al bla deren vegen of koper poetsen. Voor het bladeren vegen vroeg ik één cent per zak. Ik was toen negen jaar. Verenigingen Er waren twee voetbalverenigingen in het dorp. Een voor de katholieken en een voor de protestanten. De kanoclub de Argonau- ten was van de niet-katholieken. Toneel vereniging Rijper Klein Toneel was van de niet-katholieken en Benedictus XV van de katholieken. Na de lagere school mocht ik naar de MULO in Middenbeemster, maar dat bleek niets voor mij. Ik was een doener. Na een jaar ben ik gestopt en naar de Lourdesschool gegaan, aan de Jisperweg. Ik leerde daar onder andere kostuums naaien, stof ver sieren, maar ik kreeg er ook godsdienstles. In de gezinnen waar ik kwam te werken, had ik veel aan de kennis die ik daar heb opgedaan. Oorlog In de oorlog (ik was inmiddels veertien) werd ik gevraagd als naaihulp in gezin nen in Graft en De Rijp. Ik heb een hoop geleerd in gezinnen waar het anders ging dan bij ons thuis. In mijn herinnering wa ren het altijd aardige mensen waar ik werkte. Bij Bram en Aagje in de Raadhuis straat in Graft (waar nu het winkeltje van hun kleinzoon is) werkte ik ook een tijdje. Aagje speelde piano in plaats van de af was te doen. Vond ik heel bijzonder. Ik heb de hele oorlog bij verschillende gezinnen Pos foto op 7 8-jarige leeftijd genaaid. Ik was makkelijk, en liet me overal heen sturen. Daarom vroegen ze me vaak op te passen ofte helpen. Ook bij protes tantse mensen. Ik heb nooit iets gemerkt van de haatgevoelens onderling, waar ik 31

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 32