?r het halve sbeth 7 mis- in De 'ecies laar een 'erd dat het tot ?ch- t nr. >gin lers nde /lat- ier- oor sen tect be- laar ite- ge- als met 'erd 'ant Dnd of den foor Pe~ >ren 1944. Ons gezin, in de achtertuin Eén broer was afwezig en vader was vastgezet door de Duitsers op een speelse manier. Ik liep op klompen naar school. Onder de jassen stonden klompenrekken. En het sprak voor zich dat we een zondag se jurk met zondagse schoenen hadden! Wie heeft die nog? Een zondagse jurk? Thuis was ik een lastige eter, ik 'lustte niks'. Ik had last van bronchitis, moest veel hoesten en had een keer longontsteking. Vakantiekolonie St. Antonius in Egmond werd daarom voor zes weken mijn thuis. Daar kon ik aansterken. Ik heb er heel veel liedjes geleerd die ik nog steeds ken. En ik kwam daar zes pond aan. Katholiek zijn betekende toentertijd datje als kind 's morgens voor school naar de kerk ging. Gedrag, vlijt en godsdienst stonden bovenaan mijn rapport. Op zondag ging ik naar de hoogmis met mijn vader en moeder en 's avonds naar het lof. We gingen naar de kerk met een muts of een hoedje op. Thuis werd er veel gezon gen, ik kwam uit een muzikaal gezin. Mijn zusjes speelden orgel, maar ik was daar te ongeduldig voor. We hadden ook een bootje, dat was heerlijk. Verder heb ik veel geschaatst - als kind, maar later ook veel. Vooral met Siem Hoek. Mijn eerste paar kocht ik bij Jo van Marken op de Gro te Dam voor fl. 6,95- Zwierschaatsen! We hadden geen lange broeken toen nog, dus lange kousen onder rokken waren onze schaatskleren. 'Dubbel zes'zoeken was een spelletje dat we deden op het ijs: hard schaatsen naar een tafeltje en dan weer terug. Het was een warm en veilig gezin waarin ik opgroeide. Ik werd niet ver wend. Met Sinterklaas waren er simpele cadeautjes. Een taaipop en een chocolade letter. Je wist niet beter. Met linten op de tafel maakten mijn ouders voor ieder kind een eigen hoekje met cadeaus. Ik voelde me rijk met die cadeautjes. Tegenwoordig wordt er gecollecteerd voor arme kinderen die geen sinterklaascadeaus krijgen. Ten opzichte van vroeger is dat nu wel anders, leder jaar met St.Nicolaas organiseerde de middenstand een auto met luidspreker, die voor iedere winkel stopte. Bij Kaptein naast de katholieke kerk werd er dan om geroepen: "Hier verkopen ze rozenkransen en kerkboekjes én klompen". Want Kaptein had naast kruidenierswaren een religieus winkeltje. Als achtjarige poetste ik soms de

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 31