meerde(5) kerk van Schermerhorn om een 'J I deren, natuurlijk niet ontgaan. Bovendien glas aan deze kerk te schenken. Een der- is hun dijkgraaf op dat moment tevens gelijk verzoek is niet overgeleverd, maar burgemeester van die stad. In de' Resolutien'van die vergadering van 16 december (7) wordt dijkgraaf Jhr. Thomas van Egmond van de Nij- enburg gemachtigd het 'woepen' te laten maken waarmee 'de heeren van de kerck van Schermerhorn' worden vereerd. -/■f: f Wm Landszegel Schermers Beschermer RAA 84.2.037 nr. 758 is wel gebruikelijk. Sinds de Reformatie is de Katholieke Kerk als opdrachtgever weg gevallen. Overheden vangen dit gemis op door het schenken van ramen, kroonluch ters e.d. aan nieuwe gereformeerde ker ken. De zeven steden van West-Friesland en Hollands Noorderkwartier(6) zijn daarin voorgegaan. Zij hebben de ramen in het koor van de kerk van Schermerhorn ge schonken of toegezegd. Het raam met het wapen van de stad Alkmaar wordt in 1635 als eerste geplaatst. Dit is de heren van het polderbestuur, die ook in Alkmaar verga- De opdracht De dijkgraaf richt zich tot Pieter Hol- steyn (ca. 1580/90 -1662), een Haar lemse kunstenaar die ook het raam voor Alkmaar vervaardigde. Het talent van deze kunstenaar wordt in zijn tijd al geroemd. Zo zwaait Samuel Ampzing18' in 1628 in zijn 'Beschryvinge ende lof der stad Haerlem' zijn stadsgenoot alle lof toe: 'En Holsteyn dijne hand mag door den dood verderven: Maer dijne konst en naem en konnen nimmer sterven. Groot Schrijver op het glas: doch dat dijn kloeke geest Met water-verwen maeckt is ver het alder- meest.' Voor de kleuren van het wapen heeft Holsteyn misschien inzage gehad in de toestemming voor het landszegel. Daar naast heeft hij waarschijnlijk de beschik king gekregen over een exemplaar van de uitgave van het 'Octroy van de Scher-meer' uit 1635, waarop in een cartouche met de tekst 'SCHERMERS BESCHERMER' de engel met schild en zwaard is afgebeeld. Hol steyn verandert de ovalen omlijsting in een wapenschild, maar neemt, zij het in wat zwieriger vorm, de korenaren en de honden over. f 1 V «L iirwl 21 JL -v V; f Vp 3 cru Vt bcHERNERS5 Be S'CHE RMER- 4 r|: -tit r'

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 22