Jo EN JOPIE Stelt u zich De Rijp voor, 50 jaar geleden. Het is 1964, op zichzelf een mooie tijd. De eerste welvaartsgolf van na de oorlog be reikt langzamerhand alle huisgezinnen. De handgedraaide koffiemolen wordt op ver jaardagen en sinterklaas vervangen door lampen vormen de kern van zijn handel die tot voor enkele jaren een kwijnend bestaan had geleid met als sterproducten zeem lappen, porselein kleingoed en enkele ge- emailleerde pannen; die laatste waren een frontale mis-inkoop zoals later bleek. Nog een tiental jaren eerder as Jopie met z'n spullen n z'n hondenkar nog alle dagen de boer op gegaan: [ambulante handel. Jopie Hoek voorde 'Dondersteen' een supersnelle, elektrische koffiemolen. Het merk is vaak 'Tornado'. Ook Jopie Hoek profiteert van de stijgende welvaart. Op mijn advies heeft hij zijn geheel houten huis een naam gegeven: In De Donder steen. Ook het productengamma heeft een ruk naar nostalgie gekregen. Keulse potten, blauwe borden en een zweem van antieke an de andere kant van de Rechtestraat, op het osteinde, woonde een öndere Jo: Jo Geerke. Die as van een geheel ande re signatuur. Hij was van [goede komaf. Dat kon je p een of andere manier erken: de manier waar- p hij je een stoel bood, en zekere zorgvuldig heid in zijn handelen. Hij was oud en zeer breekbaar. Hij was vereenzaamd, niet om dat hij niet vriendelijk zou zijn, maar omdat het een in zichzelf gekeerde man was die in onze tijd van netwerken alleen al door zijn bescheiden karakter meteen al op achter stand zou liggen. Hij paste zeker niet in een grof milieu. Daarvoor was hij te verfijnd. Geerke woonde ook in een groot verve loos houten huis, een winkelpand in opzet, Voor een der volgende Kronieken stoat een artikel over de familie Geerke op stapel. Fred Hoek heeft zich gekweten aan deze taaken dit was voorwaar geen makkelijke opdrachtal was het alleen maar vanwege het feit dat zo'n beetje alle Geerke's 'Johan Hendrik' van voren heette. Voor sommige lezers misschien best zware kost'. De laatste Rijper Geerke stierf uit in 1968 en daarmee kregen de al gesloten winkel en grut- terijaan het Oosteinde van De Rijpdecennia lang bestierd door deze familieeen andere bestemming. Als voorproefje op het artikel van Fred Hoek schreef Herman Meddens het on derstaande, luchtige verhaaltje 15

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 16