ten gehoord had dat ze moeite hadden met rooms brood'. Daar hebben we samen wel om gelachen De kwaliteit van het brood en de charme van de altijd vriendelijke bakker maakt het brood ook bij deze kritische klanten al snel minder rooms. Het venten in Grootscher- ■nm Bakker Siem aan het venten in Noordeinde mer wordt een succes. Met Grootschermer kruidenier Kreb wordt al snel de afspraak gemaakt om brood van Kaandorp in de Grootschermer winkel te verkopen, en in ruil wordt de melk van Kreb door Siem uitgevent in Zuidschermer en omgeving. Voor beide kleine bedrijven een voorde lige situatie. De ventwijk wordt in de jaren daarna nog verder uitgebreid van de Om val tot het Noordeinde. ik jullie toch. Zo was Siem Kaandorpaltijd meedoen en vrolijk". Evenals bij de eerste generatie Kaandorp wordt het inkomen verdiend met het zeer arbeidsintensieve venten van zelfgebak ken brood. Riet en Siem werken samen met knecht And ré Groot. Riet: "André kwam uit Avenhorn en wilde bij ons ko men werken en vroeg meteen: heb je een bed voor me, voor als het rotweer is? Dat hadden we, en voor Andre was het alle da gen rotweer, want hij bleef ge woon bij ons inwonen. Hij heeft tien jaar bij ons gewerkt, tot aan zijn huwelijk" Dat ook knecht Andre zich thuisvoelt in Zuidschermer blijkt wel als Siem met André in 1970 de carnavalsvereniging van Zuidschermer opricht. Naast het bakken van ambach telijk brood, wordt een uitge breid assortiment banket in de bakkerij gemaakt. En natuur lijk de speculaas en taaitaai met Sinter klaas. Riet: "dan was het echt topdrukte bij ons. Niet alleen het bakken, maar het moest ook allemaal per wijk ingepakt. Dat werk deed ik 's nachts, de hele kamer stond vol, verdeeld in wijken. Het gebeurde wel dat we helemaal niet naar bed gingen, Siem de hele nacht bakken en de volgende dag moest ik mijn wijk weer venten. Mijn broer Jaap, die inmiddels bij ons werkte, Siem en ik deden ie der onze eigen ventwijk. Drukke tijden, moe der Kaandorp kwam ook vaak helpen met inpakken en op de kinderen passen". Elly Blauw, inwoonster van het Noordeinde herinnert zich nog goed hoe bakker Kaan dorp altijd bereid was tot extra service: "Siem was heel spontaan. Ik weet nog dat het Grafter Kermis was en buurvrouw Afra en ik wilden daar naartoe. Bakker Kaandorp was net aan het venten en zei: nou dan breng 1970-1980 Door de uitbreiding van de ventwijken moet er steeds meer brood worden gebak ken. De oven aan de Zuidervaart wordt nu te klein en in 1970 wordt besloten om 9

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 10