oud Hollondsche wateropvoerwerktuigen, de vijzel en het schepradzullen den strijd te gen de centrifugaalpomp moeten opgeven". een lening aangegaan van 42.000,00 bij de 'Maatschappij voor Gemeentecre- diet'. Tegenover Oost-Graftdijk werd een nieuw stoomgemaal geprojecteerd, niet ver van de oude twee-molen-gang, even weste lijker. In 1871 werd door het polderbestuur het besluit genomen stoombemaling te gaan onderzoeken. Architect De Vries uit Wilnis werd aangezocht voor een ontwerp, doch hij komt verder niet in de geschriften voor, en van een ontwerp is niets terug te vinden. Blijkbaar werd het bestuur gewe zen op een andere ontwerper. Van Jhr. mr. Willem Boreel van Hogelanden werd een gedeelte van perceel sectie E, nr. 48 Graft gekocht. Groot vijf aren en 95 centiaren, ge- Aanbesteding en bouw Voor het ontwerp van het nieuwe gemaal werd contact gezocht met Willem Christi- aan de Wit (1820-1884) en Klaas de Wit (1818- 1893), broers en ingenieurs aan de Nieuwe Heerengracht P29 te Amsterdam. Zeer er varen ontwerpers van dergelijke voorzie ningen en alom bekend, ook in onze regio. Hun zevende werk was het gemaal voor de Eilandspolder aan het Oostdijkje in De Rijp, en hun tiende was dat van de Starnmeer. Ze zouden maar liefst 129 gemalen ont- noeg om als bouwplaats te dienen voor het gemaal en de bijgebouwen. De Jonkheer stelde nog wel wat eisen, want zijn land zou komen te grenzen aan de molentocht. Inderdaad behoorde de Starnmeerdijk, waartegen het stoomgemaal zou worden gebouwd, toen nog tot de gemeente Graft. Op 28 maart 1873 viel het definitieve besluit tot bouw van een stoomgemaal en werd er Ontwerpfragment van het gemaal van de gebr. De Wit uit Amsterdam. werpen, vooral in Zuid- en Noord-Holland, maar ook in het buitenland. De kracht van het bureau was gelegen in het feit dat de ontwerpdiscipline van zowel het gebouw als het machinegebeuren in één bureau verenigd waren. M.H.& K HhWlT. Itn't m ntr.f HMSTKVMN 1

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 7