HET STARNMEERGEMAAL: MALEN EN BETALEN Hef inpolderen van Nederland leverde een strijd op met het water, die tot op de dag van vandaag voortduurt. Die strijd werd in eerste instantie gevoerd met windmolens voorzien van schepraderen en vijzels, maar later, door de industriële revolutie, werd stoom hier aan toegevoegd en verrezen er honderden stoomgemalen. Dat aan droge voeten houdeneen behoorlijk prijskaartje hing en dat het niet bepaald vanzelfging, bewijst het onderstaande artikel. Het stoomgemaal gens het water uitsloeg in een hoger gelegen water, in dit geval het Noordhol- Een gemaal is simpelweg een inrichting landsch kanaal, die er voor zorgt dat water naar een hoger niveau wordt opgevoerd. De hier bedoel- In het kort gezegd is een stoommachine de inrichting bestond uit een stoomma- de energiebron, een soort motor met chine, die een pomp aandreef en vervol- een ketel, waarin water wordt gekookt tot stoom, die in een of meer cilinders wordt geëxpandeerd. De zich in de cilin der bevindende zuiger zal door de ex panderende stoom worden weggedrukt. Via eenkruk-drijfstangmechanisme wordt een vliegwiel in beweging gebracht, en overgebracht op een pomp. Door de op komst van stoomgemalen verdwenen successievelijk de meeste windmolens uit het polderbeeld. Ook het Starnmeer, in de volksmond 'de Starnmeer', moest daar aan- of in geloven. Bij de omliggende pol ders was dat al driftig ingezet, en het pol derbestuur van de Starnmeer (ca. 621 ha.) meende niet achter te moeten blijven. Im mers, de bedrijfszekerheid werd ermee ge waarborgd. De afhankelijkheid van wind bleef achterwege, en hoogwater kwam altijd onverwacht, waarbij het nog maar afwachten was of 'de wind je makker was'. Overigens bleef men bij het uitmalen altijd gebonden aan de hoogte van het buiten water. Om overschrijding te voorkomen werd contact onderhouden met collega's machinisten en molenaars. Het bestuur van het Waterschap 'De Starn meer en Kamerhop' ging overstag, mede door de uitlating van hun adviseurs: "De 6 De molengang aan de Starnmeerdijk.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 6