de fusie van de gemeente Graft - De Rijp en Schermer met Alkmaar is nu een feit! Wij zijn volop bezig zijn om onze contacten en ons netwerk uit te breiden naar het nieuwe ge meentehuis in Alkmaar. Wat daarbij helpt is dat er een aantal be kenden bij zijn, zoals Ellen Bokhove (muse umzaken) en Peter Smidt (gebouwzaken), samen met oud-gemeenteraadsleden. In december zijn de 'historische collecties voorwerpen' van Graft-De Rijp en Schermer aan ons museum overgedragen. De aankopen en de schenkingen maken dat we tegen de grens van onze depotcapaciteit aanlopen, en uitbreiding hiervan staan dan ook hoog op ons wensenlijstje.Twee verwer vingen wil ik hier wat specifieker benoemen: Het eerste is een boekje dat het'rijke'verleden van De Rijp op het gebied van de boekdrukkerij aangeeft, en tevens een link legt met Alkmaar. In de voorbije jaren hebben wij al een aantal boekjes aangeschaft die zijn uitgegeven door de Rijper boekdrukker Claesz Jacobszoon. Hij was actief van 1624 tot 1647. De nieuwe aankoop is uitgegeven en gedrukt door Jacob Pietersz Moerbeeck, de opvolger van Claesz Jacobszoon, en actief in De Rijp van 1648 tot 1656. Hij vertrok in dat jaar naar Alkmaar en bleef daar actief tot 1682. De aankoop markeert deze overgang goed, de inhoud van het boekje (bestaande uit twee delen) kent zijn oorsprong in De Rijp, maar is uitgegeven in Alkmaar. Het betreft een door verschillende auteurs geschreven iedboek, en het eerste deel heeft de volgende titel: 't Gees- telijck Kruydt-Hofken, Beplant met menigerleye Gesangen, waer in soo wel de beladenboetvae- rdige, als oock de geloovige en vernieude Ziele haer kan spiegelen, proeven en oeffenen totter Godt-saligheydt' Het titelblad bevat een houtsnede met een afbeelding van een gezicht op De Rijp. Het tweede deel heeft als titel: 't Groot Achter- Hofken, Beplant ende op nieuw vermeerdert met verscheyden seer stichtelijcke Lied ekens: Bestaende in heylsame onderwijsinge, getrou we waerschouwinge, ende Godtvruchtige oef- feninge der ware gelovigen'. Net als de eerste deel in 1664 in Alkmaar uit gegeven door J.P. Moerbeeck. In de vaste collectie willen wij het'rijke verle den van De Rijp' op het gebied van de boek drukkers/uitgaven binnenkort nadrukkelijker presenteren. Het tweede voorwerp is een is een fors schilderij van 100 x 120 cm schilderij van Ar- nout Colnot met als afbeelding Molens in de Schermer. Met de uitbreiding van ons werk gebied met de polder Schermer was dit een welkome aanvulling op onze collectie. Beide aankopen waren mogelijk door financiële steun van de Stichting Vrienden van het Mu seum en van de Gemeente. In april zullen wij een gemeenschappelijke fusie-tentoonstelling hebben met de Muse ummolen te Schermerhorn en het Stedelijk Museum in Alkmaar. Door de werkgroep'Alkmaarders op de kaart', die al naam hebben gemaakt met hun acti viteiten rondom Geertruida Bosboom-Tous- saint en Corn. Drebbel, zal 2015 het jaar van Jan Adriaanszoon Leeghwater zijn. Op 4 april, gelijk met de start van de fusie tentoonstelling zal de opening van dit'Leeg- hwaterjaar' plaatsvinden. Dan komt er ook een unieke (fiets- en wan del-) kaart uit de tijd van Leeghwater. Begin april valt er bij ieder Alkmaars huishouden zo'n kaart in de bus! Aldert Pilkes Bulletin van het Museum "In 't Houten Huis" Van de voorzitter,

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 43