é8K nensen uit de de na- ?penak- rd. lezelfde iachten n oor te luisteren in Graft en De Rijp, en stuitte op een mooi verhaal over de herkomst van dit stuk grond. Het ging ongeveer als volgt: Vroeger was het stuk veel kleiner. Het heeft pas zijn huidige afmetingen (7000 m2) ver kregen toen tijdens de Tweede Wereldoor log, gedurende de tweede onderwaterzet ting (deze keer door de bezetter), een enorm stuk rietschoot aan kwam drijven van de overkant van de Mieuwijdt. Na de oorlog, met het wegpompen van het water, werd de toenmalige eigenaren van deze rietschoot - Prak Smit en Oudejans van Graft - gevraagd of het stuk weer teruggeduwd moest wor den naar de overkant. Deze vonden dat niet nodig, waarna het automatisch eigendom werd van de gemeente Graft. Het nieuwe stuk land kreeg aansluiting op dat van Gerrit Roelofsen, die toentertijd aan de Dorpsstraat van Graft woonde. Toen het er eenmaal lag, werd er een slootje van oost naar west gegraven om als een soort natuur lijke grens te dienen. Op de afbeelding is te zien (aan de kleur en structuur) dat er ook een stuk deel is gaan uitmaken van wat we nu als De Vleet kennen. Om ook per boot achter Dorpsstraat te kunnen komen, werd er een nieuwe sloot dwars door het stuk heen gegraven. In de jaren vijftig nam de toenmalige ge meente Graft het in gebruik als vuilstort plaats. Aangevoerd met een schuit vanaf het landje naast de de witte brug van Graft, werd het vuil in de kanten gegooid. Dit was wel een arbeidsintensief proces, en daarom toog men van gemeentewege naar Piet Roe lofsen (die inmiddels zijn vader Gerrit was opgevolgd) voor recht van overpad. Deze echter, vond die vuilniskarren over zijn erf niet zo'n goed idee. Uiteindelijk werd het land hierdoor voor de gemeente nutteloos, wat na enige jaren re sulteerde in de verkoop aan Roelofsen voor het symbolische bedrag van 1 gulden. In 1965 bouwde Roelofsen er zijn eerste kas, en vijfjaar later stond er een tweede op de rol. Hij ondervond hiervoor om onduidelijke redenen weinig medewerking van de ge meente. De Kromme Horn stond letterlijk en figuurlijk in de steigers en er leken wel grote plannen te zijn om verder westwaarts te gaan en dan zou zo'n kas behoorlijk in de weg staan. Wellicht deed de fusie met De Rijp de ambtenarij van gedachten veranderen, of misschien de nog te bouwen Baanbreker, maar feit is dat er uiteindelijk toch toestem ming kwam om met de bouw te beginnen. De geschiedenis heeft inmiddels geleerd dat het tot 1998 heeft geduurd voor er pas weer serieuze bouwactiviteiten plaatsvonden in Graft (De Vleet). Na (of misschien al voor) de bouw van de tweede uitbreiding van Graft - de Meertouw in 2008 - zocht de gemeente driftig naar nieuwe inbreiplekken. Het oog viel hierbij op het kassenlandje van Roelof sen. Na wat opstartproblemen is de bouw van de zestien woningen deze herfst gestart. Aan het hele verhaal kleeft overigens nog een saillant detail: Hoewel oude kadas- terkaarten elkaar tegenspreken over de grens tussen Graft en De Rijp, lijkt het wel alsof het land van Roelofsen, maar ook de huidige Vleet, Rijper grondgebied waren. De grens verschilt nogal, en ook een ex pert op dit gebied was voorzichtig. Dat een deel van Plan Roelofsen echter van origine Rijper grond is, staat buiten kijf. Nog even terugkomend op de naam: Als OHV leken ons de namen 'Aangewaaid' of 'Aanwaaier' wel relevant. De raad koos voor de laatste, en wij hadden het ge voel weer iets positiefs aan de dorps geschiedenis te hebben toegevoegd. Eric Berkhout 35 ï^'vv; n-rtii W' ki J

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 35