Armoe troef... Een tijdje geledentijdens een bezoekje aan het fotoarchief van het Rijper museum, ving ik iets op over een doos met onderzoekgegevens over de Rijper huisnummering in voeger tijden. Het onderzoek dateerde uit het begin van deze nieuwe eeuw, en een vluchtige blik wekte al meteen mijn interesse. Het bleek een onderzoek te zijn geweest van dhr. Otto Brun- sting, amateur genealoog (dat klinkt onaardig, maar is zo niet bedoeld) en vrijwilliger bij het museum Hij beschouwde het onderzoek als af, en schonk het aan het museum, zodat et mogelijk van nut kon zijn bij het beschrijven van het fotomateriaal. Juli jongstleden bracht ik opnieuw een bezoekje aan het fotoarchief en op mijn vraag aan Wilma den Engelse of ik het ter inzage kon krijgen, werd positief gereageerd. Tien minuten later reed ik met een grote doos op mijn bagagedrager naar huis. Onverwachte vondst daarvan. De grootste kolom liet ruimte voor opmerkingen van de dienstdoende ambtenaar. Jammer genoeg is in het hele schriftje ner gens een datum of jaar te bekennen, maar met het doorlezen kreeg ik wel aanwijzin gen voor een 'om en nabij' jaartal. Er valt uit op te maken dat bewoners een vragen lijst moesten invullen (wat lang niet ieder een deed), waarna hij of een collega de bewoners met een bezoekje vereerde. Doordat er in het schriftje bepaalde din gen worden beschreven, kan een hele periode worden uitgesloten. Zo rept de onderzoeker veelvuldig over (drink)water- bakken en regentonnen. Dit houdt in dat het vóór 1922 moet zijn geweest, want in dat jaar werd De Rijp aangesloten op het waterleidingnet. Met de juiste spelling van de straatnamen neemt de inspecteur het niet zo nauw. Hij heeft het over de Kraningerbuurt i.p.v. de Kralingerbuurt, en de Keizerbuurt wordt in het boekje de 'Keizerstraat' genoemd. Hij is duidelijk onbekend, want er wordt geen onderscheid gemaakt tussen de Rietbuurt en de Kerkstraat, en ook het Vlaander (hier nog met 'en') en de Venbuurt waren in zijn Aan dit onderzoek ga ik beslist nog een keer een artikel wijden in de Kroniek, maar tijdens het doorsnuffelen van de gegevens stuitte ik op een gekopieerd schriftje, dat Voorkant van het schriftje in eerste instantie niets met het onderzoek te maken leek te hebben. Op het etiket stond geschreven: Zwarte lijst van De Rijp. Binnenin stonden de bevindingen van een - naar ik aanneem - inspecteur van de zgn. Gezondheidscommissie. Handmatig getrokken lijnen vormen ko lommen, waarin ruimte is voor diverse aantekeningen. Zo werd het onderzoek- nummer genoteerd, het wijknummer, het aantal aanwezige kamers en de hoogte 28

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 28