rond Sinterklaas. HoeweL.er zijn meerdere lezingen. De Driehuizer variant schijnt als volgt te zijn gegaan: Het vond plaats op de eerste zaterdag van het nieuwe jaar. In de bakkerij was een deur die was voorzien van een kleine, ruitvormige opening. Vlak achter de deur stond een mand, en het was 7" in groepen gespeeld. Maar zoals ik al zei waren er nog meer varianten op het smak ken. Anders dan in Driehuizen ging het in veel plaatsen in Noord-Holland om de twee weekenden vóór Sinterklaas. In elk dorp was het anders zowel in spel, als in prijs, als in branche. Sommige bakkers trokken alles uit de kasten plaatsten een rad van fortuin, een dobbeltafel of kon er zelfs gescho ten worden met een windbuks. Zo kon er in De Goorn worden 'gesmakt' om taart, likeur Ook gebak, en sigaren, slagers lieten zich niet onbetuigd getuige een adver tentie in de Schager courant, waar men kon smakken om 'Vers rundvleesch Tekening van de oude bakkerij in de jaren zestig de bedoeling om een werphoutje door de opening in de mand te gooien. Als dat lukte, was de beloning een stuk taai of speculaas. Het mes sneed voor de bakker aan twee kanten, want én hij was van zijn overgeble ven handel af, én hij ving hier nog wat voor. Een traditie die al 150 jaar terug gaat, waarbij overigens opgemerkt dient te worden dat men toentertijd met echte koek gooide, en de eerder beschreven houtjes hier de ver vangers voorwaren. Een ander oud artikel wat mij onder ogen kwam, rept overigens over nog een variant: het zgn. 'stokkenspel'. Dit speelde zich af bij dezelfde bakker Weijman, maar dan tijdens de kermis in oktober. Plaats delict was nu de buitendeur, waar voor de gelegenheid een 'stokkendeur' in werd gezet. Het prin cipe was verder hetzelfde, alleen werd het Zoals veel tradities ging ook deze het gro te boek der vergetelheid in. Misschien was de Tweede Wereldoorlog wel de aanstich ter, omdat men toen wel wat anders aan het hoofd had. Na de jaren veertig wordt het bijna niet meer gedaan. In Driehuizen overigens wel, daar heeft men de traditie voor een paar jaar gele den nieuw leven ingeblazen. De originele bakkerijdeur staat nu opgesteld in café De Vriendschap. De werphoutjes zijn er nog, maar het nuttigen van de koek is vervan gen door een vloeibare variant. 27 v. m

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 27