vader werd geboren in 1897, en het huis op het Oosteinde is gebouwd in 1907 door de fam. Rot. Tijdens de bouw zei hij altijd: "als ik later groot ben, koop ik dat huis". Het is hem gelukt, en ondergetekende is daar 11 april 1940 geboren. Tijdens de oorlog waren er bij ons veel onderduikers in huis, De familie Polak uit Amsterdam en Klaas Volger, een jongeman uit Alkmaar. De fam. Polak was eerst onder gedoken in de Beemster, maar dat was te gevaarlijk voor iedereen. Nico Polak ging in 1944 nog een keer naar Amsterdam en is daar opgepakt en op transport gezet naar Duitsland. Kinderen van de families Ypma en Spruyt waren tijdens de oorlog ook vaak bij ons te gast. Zoals gezegd ben ik van 1940 en ik verbaas mezelf weieens dat ik nog zo veel weet van de oorlog. Het neerstorten van een vliegtuig in de Beemster bijvoor beeld, kan ik me ook nog heel goed herin neren. Na de oorlog is het bedrijf langzamerhand veranderd van meelfabriek naar veevoeder fabriek en graanhandel (opslag). Veevoe ders werden gedeeltelijk zelf geproduceerd, maar wij waren ook wederverkopers van veevoer firma's als: UTD, 'Het Hart' en 'De Zwaan'. Na 1953 was het bedrijf in de graanhandel gegaan. Het was voornamelijk tarwe. Dit werd in de omliggende polders aange kocht, en werd met tractoren en wagens in de oogsttijd naar De Rijp gebracht. Daar waar het werd gedroogd, geschoond en op geslagen. Ook uit de Wieringermeer, Anna Paulowna en Wieringerwaard werd tarwe met vrachtauto's aangevoerd. Zelfs in Zuid- Holland hadden wij boeren en graanhan delaren als klant. De belangrijkste afnemers waren 'Molenaars Kindermeel' in Westzaan, en 'Stolp Meelfabriek' in Amsterdam. Het vervoer naar deze fabrieken ging voorna melijk per schip met de fa. S. Visser, beurt vaart als de voornaamste vervoerder. In Moerkapelle, Zuid- Holland, hadden wij een leverancier, Noordam. Met hem gingen wij bij boeren in de polder langs om tarwe te kopen. Één van die bouwboeren had voor die tijd al een heel groot bedrijf waar wij veel tarwe van kochten. Bij een koop overeenkomst hoorde een contract, en dit werd altijd getekend in de opkamer van zijn boerderij, waarbij een heerlijke Franse cog nac en grote sigaar werd gepresenteerd. De 100 ton tarwe werd door transportbedrijf Bakker naar Waddinxveen gebracht en daar in twee schepen van fa. Visser geladen. De schippers waren Jelle Klompmaker en Henk Nibbering. In 1960 kochten wij in de Wieringerwaard de melkfabriek met woningen, waarna de fabriek dienst ging doen als graanopslag. De boeren konden daar toen rechtstreeks hun granen aanleveren Mijn broer Cees had daar de leiding en is er ook naartoe verhuisd. :W :Ï3 23 i'Sitvsi

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 23