Mijn opa kocht in 1924 de toenmalige fabriek'De Hoop' van de familie Glazekas. Zij woonden aan de Klaterbuurt, waar hun paarden gestald stonden. Naar aanleiding van slechte resultaten was deze fabriek in 1922'geliquideerd'zoals dat toen genoemd werd. De Hoop, waarvan gezegd wordt dat het er al stond in 1680, was voor die tijd een moderne fabriek en te vergelijken met Wessanen, maar dan in het klein. De fam. Nat ging van het Zuideinde naar Oos teinde 28. Opa, oma, tante Gezina (Gees) en Cor. Er waren nog twee zusters en een broer Jan. Molen 'De Reiger' ging twee jaar later onder de slopershamer. Tot de Tweede Wereldoorlog was het een bloeiende meelfabriek. In de oorlog moest er ook veel in opdracht van de Duitsers worden gemalen. Dit was niet prettig voor de familie dit te moeten doen. Mijn groot ouders waren toen inmiddels overleden. Mijn vader en tante Gees en runden toen samen de zaak, en zij was één van de eer ste vrouwen met een rijbewijs én een ei gen auto. Broer Jan was vanwege de oor log inmiddels ook in het bedrijf werkzaam. Hij deed de boerenafdeling, tante Gees de boekhouding, en vader Cor deed de han del op de graanbeurzen in Amsterdam, Rotterdam, Groningen en de wat kleinere in Middenmeer en Alkmaar. De verstandhouding met broer Jan was niet optimaal, wat er toe heeft geleid dat hij in 1953 werd uitgekocht. Van het geld kocht hij meteen een nieuwe auto, een 'Vanguard', en startte hij een verfhandel. Cor Nat trouwde in 1934 rnet Catharina Klok uit Grootschermer. Zij was zestien jaar jonger, maar hebben dit nooit als een pro bleem beschouwd. Bij inschrijvingen in een hotel werd er nog wel eens naar het gemeentehuis in De Rijp gebeld of het wel klopte,'dat deze meneer in dezelfde kamer logeerde als deze dame'. Tot grote hilariteit van de burgemeester. Ja, zo ging dat vroe- ger. Zij woonden eerst in de Rechtestraat (nu 57) tegenover slager Knegt, en la ter nog een periode in de pastorie van de Lutherse Kerk, nu de Groene Zwaan. In 1939 kocht hij Oosteinde 143 (nu 44)- Mijn V.l.n.r. oma, opa en Gezina Nat. Rechts Jan en Cor Nat. Het Oosteinde naast De Hoop. Jaren twintig. lêmËÉÊMmêËêÊÈÊÊii

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 22