Ook Cornelis Bruin (links) hielp Cor Schoon een handje (rond 1930) door de Duitsers onklaar gemaakt en de vi tale onderdelen onderin De Waag van De Rijp opgeborgen. Na de bevrijding is er aanvankelijk elek trisch gepompt, maar dat stokte regelma tig omdat er af en toe geen elektriciteit was. De stoommachine kon, na reparatie door Schoon, op 15 mei weer worden op gestart, maar had weldra tekort brandstof. Boeren hebben toen de bomen in de pol der, die de inundatie niet hadden over leefd, omgezaagd voor brandstof, en zelfs een scheepslading raapzaadkoeken ver dween in de vuurmond van de ketel. Op 26 mei, om 22.00 uur was de polder weer 'droog'. In het 'Schoon-tijdperk'werden in 1954/55 de stoommachines, al een tijdlang overbo dig door de elektrificatie, ontmanteld en als sloopmateriaal afgevoerd. Bij zijn 40-jarige dienstbetrekking als ma chinist ontving Schoon de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau en bij zijn 50-jarig jubileum, in au gustus 1973, kreeg hij ook nog eens de zil veren eremedaille. Cor Schoon nam in 1975 afscheid en ging naar het doopsgezinde bejaardenhuis in Purmerend, waar hij een jaar later overleed. Cor Schoon werd eind 1976 opgevolgd door zijn oomzegger Piet Peek, die het volhield tot 1991. Fred Hoek Bronnen: RAA, HHNH, OHV, Internet en 'Starnmeer en Kamerhop' door Th.A. Dinkla. Met dank aan: Piet Peek, Jessie Bortslap-Hil- dering, Ton Könst en Jacob Slagt, Fotomateriaal: Jessie Bortslap-Hildering, Cora Ney-Bruin, Piet Peek, OHV en Fred Hoek. 20

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 20