Piet Peek in zijn mochinistenwoning. 2014 Na de lagere school volgde Piet een dag en avondopleiding tot smid, bankwerker en loodgieter bij de technische school aan de Bergerweg te Alkmaar. In 1958 voldeed hij aan zijn militaire dienstplicht bij het leger onderdeel Genie. Na de technische school kwam hij gelijk te werken op het gemaal. In 1976 volgde hij de toenmalige machinist Cor Schoon op. Tot de automatisering in 1991 heeft Piet het gemaal draaiende ge houden. Onderling handjeklap en familiare banden bleken belangrijk bij het benoemen van machinisten op het Starnmeergemaal. Cor Schoon was in 1923 gehuwd met Catharina Ruijter (1898-1982) een zus van de moeder van Piet Peek. Er was ook nog een familie betrekking met de vorige stoker. Zoon Pie- ter, van Dirk Hildering, bankwerker van be roep, was al in 1901 gehuwd met Dieuwertje Schoon, een tante van Cor. Niet toevallig dus dat Piet voor de opvolging in aanmer king kwam. De voorgaande machinisten De eerste machinist, na het gereedkomen van het gemaal in 1873, was Hendrik Ger- ritz. Cos (1853-1943). Als broekie van twintig jaar werd hij de verantwoordelijke man van het gemaal. Als er gemalen moest worden, was dat een hele onderneming. Het verg de voorbereiding, en alles voortdurend in de gaten houden, en na het malen de boel weer in ruststand brengen. Het duurde vier a vijf uur om de stoomketels op te stoken, voordat kon worden gemalen, na afloop duurde het ook nog een 2 a 3 uur om alles weer schoon te maken. Dertien jaar hield hij het vol. Hij ging in 1885 voor een jaar wedde van maar liefst 840,00, als eerste machinist, werken in het stoomgemaal van de Beets. In oktober 1885 deden de 'Dijkgraaf en Heemraden van het Waterschap de Star- meer' een oproep voor een machinist bankwerker tegen 'eene Jaarwedde van 364,00 met vrije Woning en Tuin' Dat 'bankwerker' aan de functie werd ver bonden, is niet meer dan logisch. In de uren dat niet gemalen werd, moest er in eerste instantie onderhoud worden ge pleegd. Daarnaast konden ijzerwerken voor derden worden vervaardigd of gere pareerd. Tenslotte was de gemiddelde tijd dat er gemalen moest worden slechts drie weken per jaar. Maar ook stilstaande ma chines vergden onderhoud, en moesten af en toe draaien voor de smering en om cor rosie te voorkomen. In 1885 werd Dirk Arendz. Hildering (1850- 1934) tot machinist benoemd, van oor sprong smid van beroep. Na vele omzwer vingen van Voorst, via Den Helder, Nieuwe Niedorp, Schermerhorn en Zaandam kwam hij in het Starnmeer te wonen. Niet 17 V

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 17