A een gelijkend product van de al eerder genoemde fa. Nering Bögel uit Deventer geplaatst. Deze had in Alkmaar Jonkheer Herpert Pieterz. van Foreest (1882-1940) als vertegenwoordiger, die met succes enige druk uitoefende op het waterschap van het Starnmeer. Van Foreest stamde uit een geslacht dat nauw verwant was met droogmakerijen en polders. Hij was ook directeur van de N.V. Mij. tot Zwavelzuur bereiding v/h Ketjen en Co. en tevens lid van de Tweede Kamer. Naast een nieuwe ketel, werd boven gronds ook een nieuwe centrifugaalpomp aangebracht. Hoewel het gebruik van twee pompen wettelijk vereist was, liet men het bij één. Immers, de windmolen zou ge bruiksklaar staan. De kosten van pomp en stoommachine vielen (zowaar) lager Het gemaal in 1919met ervoor machinist Dirk Hildering uit dan de aanvankelijke raming van 13.745,00, waarbij nog niet de aftrek was toegepast voor de sloop van de twee windmolens. Eén windmolen bleef stand-by. De molenaars werden per 1 janu ari 1909 ontslagen, maar mochten wel in de molens blijven wonen. Gedurende de Eerste Wereld oorlog is er met één molen weer gemalen, vanwege gebrek en de onbetaalbaarheid van steenkool. Men ging op 30 november 1908 te De Rijp een geldlening aan van 15.000,00 bij de'Vereeniging Het Groot Noord-Hollandsch Begrafe nisfonds, Op 6 oktober 1908 was de stoom ketel klaar, en veertien dagen later de pomp. Op 16 april 1909 vond al een clandestiene proefmaling plaats, gevolgd door een officiële op 5 november 1909. Deze duur de één uur en veertig minuten en voldeed nauwelijks aan de verwachtingen, lees ga ranties. Er volgde geen sancties, maar nog wel een rekening van R.K. Koppen Zoon voor arbeidsloon, sloopwerken en werk zaamheden aan de fundatie der nieuwe machines, ad. 4.261,63. Het rapport van de proefmaling merkte nog op: "Het kolengebruik is niet nagere kend, omdat de stoker niet voldoende ge controleerd is en hiervan in het oogloopend misbruik heeft gemaakt, wat tot een bespot- lijk laag cijfer zou leiden; het maakt ook wei nig uit daar het stoomverbruik eenere vaste basis is" Was het onwetendheid of heeft machinist Hildering, vanwege zijn antipathie tegen de gebroeders Gorter de zaak bewust ge saboteerd? Hij was een ervaren stoker, en h- 12 >/.v,V MM w mmw. L

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2015 | | pagina 12