De Rijp moet bijzonder fraai zijn geweest, want het werd vervaardigd door de be gaafde glasschilder Jan Maartenszoon En gelsman (gedoopt 1593). Engelsman was afkomstig uit Hoorn en verhuisde naar Alk maar, waar hij in 1654 overleed. Het stads bestuur was ongetwijfeld ingenomen met deze glasschilder, die zijn talenten al om streeks 1633 had bewezen met een verfijnd raam met het Alkmaarse wapen voor de slotkapel van Egmond aan den Hoef. Vijfjaar later werd de kerk te Etersheim (bij Oosthuizen) door hem voorzien van een door Alkmaar geschonken raam. In 1639 was Engelsman druk bezig met het raam voor De Rijp, en daarnaast werkte hij aan ramen voor kerken in Broek in Waterland en Wormerveer. Hij ontving voor deze drie ra men tezamen 246 gulden en 10 stuivers van de Alkmaarse vroedschap. Zijn meest prestigieuze werk werd even wel een kolossaal raam in de Grote Kerk te Alkmaar, waaraan hij vanaf 1642 zou werken. Hiervan is niets overgebleven. De meeste gebrandschilderde ramen die hier genoemd zijn, hebben de tand des tijds niet doorstaan. Alleen in de slotkapel van Egmond aan den Hoefis nog een prachtig, maar sterk gerestaureerd, wapenraam van Engelsman te zien. De zilveren burcht van Alkmaar op het rode wapenschild is groot geschilderd, omgeven door geschilderd architecturaal kwab- en rolwerk en versierd met fruit en engeltjes. In het kader onder het wapen kunnen we een bijzonder fijn getekend, landelijk tafereel met rustende jagers ontwaren. Helaas is dit glas nogal be schadigd. Nu kunnen we ons vervolgens afvragen welke afbeelding Engelsman op het raam in De Rijp onder het wapen geschilderd had. Daar moeten we echter naar gissen, want dit is met de kerk en een groot gedeelte van het dorp De Rijp verloren gegaan tijdens de grote brand op 7 januari 1654. Detail van het wapenraam in de slotkapel te Egmond aan den Hoef. Jagers rusten na de jacht. Het tweede wapenraam geschonken door Alkmaar De grote brand in De Rijp heeft tot in de verre omgeving diepe indruk gemaakt. Ook de Alkmaarse bevolking was hierdoor aangedaan en wilde graag helpen. In het stadsresolutieboek, waarin de beslissin gen van het Alkmaarse bestuur zijn opge tekend, lezen we dat de vroedschap in dat rampjaar maar liefst driemaal hulp heeft ge boden aan dit geteisterde dorp. Al vijftien dagen na de brand werd een verzoek van de vroedschap en schepenen van De Rijp ingewilligd om 20 tot 22 weeskinderen uit De Rijp in de stad op te nemen. De kinderen werden ondergebracht in een 'goodshuys', liefdadigheidsgesticht van de kerk 'om 9

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 9