ALKMAARSE WAPENRAMEN IN DE RIJP Tussen de twee huidige fusiepartners Alkmaar en De Rijp bestond al vroeg een vriendschap pelijk contact. Zo schonk het bestuur van Alkmaar in de zeventiende eeuw tot twee maal toe een gebrandschilderd wapenraam aan de kerk van De Rijp. De koopmansstad Alkmaar had in de zes tiende en zeventiende eeuw een voorname functie als centrale marktplaats voor dorpen en steden in een streek vol grote vernieuwin gen. Als gevolg van verbetering van de wa terstaatkundige situatie, en de drooglegging van de Beemster, het Schermeer en het Starn- meer ontwikkelden omliggende dorpen zich meer en meer. Zo ontstonden er naast oude handelscontacten, ook nieuwe markten voor Het wapenraam in de slotkapel van Egmond aan den Hoef door Jan Maartenszn. Engelsman. Alkmaar. Om de band te bevorderen, gaf de vroedschap (het bestuur) van Alkmaar onder meer subsidies voor nieuwbouw en verbouw van kerkgebouwen in de groeiende dorpen. De kerk kreeg daarbij dikwijls een fraai raam met daarop groot gebrandschilderd het stadswapen van Alkmaar. Het bestuur van Alkmaar hield zich zodoende al vroeg bezig met city marketing. Het schenken van wapenglazen werd alge meen gebruik onder de steden, maar ook hoofdingelanden, gilden, particulieren en zelfs de Staten van Holland lieten zich hierbij niet onbetuigd. De vroedschap van Alkmaar betoonde zich hierbij zeer ruimhartig, want tussen 1579 en 1689 kregen minstens vijfen veertig kerken, meest in Noord-Holland, een gebrandschilderd wapenraam. De Rijp ont ving maar liefst tweemaal zo'n fraai glas uit Alkmaar. Het eerste wapenraam geschonken door Alkmaar De Rijp werd in de eerste helft van de zeven tiende eeuw met zijn haringvloot van zo'n 70 a 80 buizen en daarbij behorend de scheeps bouw en aanverwante industriële activitei ten, een zeer welvarend dorp. Als gevolg hier van nam de bevolking toe, en er verrees voor de katholieke gelovigen in 1529 een grote, stenen kerk. Ruim een eeuw later werd dit gebouw aangepast als hervormde kerk, met een nieuw koor, een dwarsschip en een toren op de kruising. Bij deze verbouwing ontving de kerk wapenramen van diverse steden, waaronder Haarlem en Alkmaar (1639). Het eerste Alkmaarse raam in de kerk van 8

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 8