Zo heb ik op deze manier kennis kunnen nemen van de beschrijving van Thor Heyer- dahl van de Kon-Tiki expeditie, een noodlot tig verlopen zeereis op een groot vlot over de Grote Oceaan. Zo ook werkte ik me al etend door de veertien delen van Het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog van Loe de Jong. Dat laatste was voor tijdens een maaltijd niet al te vrolijke literatuur. Echter de maaltijd werd steeds afgesloten met het memoreren van de heiligen en mar telaren van de dag door voor te lezen uit het hiernaast reeds vermelde Martyrologium Romanum. De voorlezing gebeurde in het Latijn. En omdat mijn kennis van die taal niet erg groot was, ontgingen mij heel wat de tails, met name de wijze waarop de betref fende martelaren aan hun einde kwamen. Dat veranderde toen in de Rooms-katho- lieke liturgie de volkstaal werd ingevoerd en de overste van mijn klooster besloot om ook het martyrologium voortaan in het Nederlands voor te laten lezen. Vervolgens mocht ik aan het einde van elke maaltijd ter bevordering van een goede spijsvertering genieten van de bloedige details van marte lingen. Na de veelal sobere, doch voedzame maaltijd vond ik dat niet direct een "moge het u weibekomen!" Als ik nu langs de Martelaarsspiegel loop moet ik daar onwillekeurig aan terugden ken. Zouden de Dopers ook aan het einde van hun maaltijd uit de "Martelaars-spiegel" voorgelezen hebben? Hoe het ook zij het is de moeite waard om dit kostbare bezit van het museum eens te gaan bewonderen. En oh ja: weibekomen! Piet Hein Dieben Dorpsgezicht. .maar waar? In de vorige Kroniek is melding gemaakt van de tentoonstelling van werken van Henk Fortuin. De kunstschilder uit Maassluis heeft in de oorlogsjaren in Oost-Graftdijk gewoond en in onze regio veel aquarellen en olieverfschilderijen gemaakt. Een selectie van zijn werken is nog tot eind december in de galerij van 't Houten Huis te bewonderen. Bij deze werken zijn foto's geplaatst van de huidige situatie. Bij het selecteren van de werken was er echter één locatie in De Rijp die wij niet konden thuisbrengen. Herkent u de rij huisjes? Graag uw reactie naar het museum of naar de redactie.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 57