spa UIT DE PEN VAN... PIET HEIN DIEBEN .^-cesi-tfnpr TelefoonJenny van het museum aan de lijn. "Kun jij de rubriek "Uit de pen van...." van de komende Kroniek verzorgen? Waar moet dat dan over gaan? De keuze is aan jou. Waar je het maar over hebben wilt, als het maar over iets uit of van het museum gaat. Dat is een nogal onduidelijke opdracht. Er is zo veel en allemaal even interessant! Wat moet ik kiezen? Waar begin ik aan....? Oké, ik zal eens kijken". Maar eigenlijk wist ik meteen bij het afbre ken van het telefoongesprek al waarover ik het zou willen hebben: het martyrologium. Althans zo noem ik het. In feite "De martelaarsspiegel" van de Doop- gezinde gemeente. Het boek ligt uitgestald in een vitrine op de zolder van het museum in de hoek van de religie. Het boek intrigeert me. Allereerst om dat ik nieuwsgierig ben hoe de Doperse auteur het geheel van de inhoud heeft opgezet en hoe hij de historisch feiten, maar ook de fic ties interpreteert. Ook omdat het boek me herinnert aan het martyrologium uit mijn jeugd. Maar vooral omdat het een prachtige uitgave is. Officieel heet het "Het bloedtoneel of Marte laarsspiegel der Doops-gesinde ofweereloose christenen", van Tileman van Bracht, Amster dam 1659. Zoals een toelichting bij het titel blad vermeldt, is het samengesteld ten be hoeve van gebruik in de Doopse gemeente. Het museum beschikt over de tweede druk uit 1685. Het bestaat uit twee delen, samen in één kaft genaaid. Het boek was kennelijk populair dat er zo snel na de eerste uitgave al een herdruk van is gemaakt. Het exem plaar van het museum komt van oorsprong uit Zaandam en werd bezit van de Doopse Kaft van het boek 'De martelaarsspiegel' gemeente van De Rijp in 1840. Het behandelt al degenen die voor hun ge loof gemarteld en gestorven zijn. 55

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 55