Spijkerboor, Nieuwe Niedorp, Datum Boezemstand Windrichting 8 12 16 20 8 12 16 ro O c Bijzonderheden De Hoofdpeilopnemer, Het doorgeven van de waterstanden ging nog per briefkaart Pieter gaat na zijn rokertje te hebben op gestoken vervolgens door naar zijn broer Cor om te helpen in de timmerwerkplaats. Deze is druk bezig met het onderhoud aan de houten vijzel van de molen van de pol der Kamerhop. Hij kan de vakkundige hulp van zijn broer daarbij goed gebruiken. Polder Kamerhop kreeg in 1823 op rijkskos ten een eigen molen omdat het door het kanaal werd afgesloten van de Starnmeer. Maar de tand des tijds heeft ook hier zijn sporen nagelaten. Het zijn misschien wel de laatste reparaties aan de molen, want er zijn al plannen in de maak dat een mo torgemaal de taak van de Kamerhopmolen over gaat nemen. Als de dag op z'n end loopt.... Tegen zes uur loopt Pieter zijn vaste route terug naar het huisje onder de seinpaal aan de Starnmeerdijk. Na het avondeten en het verzorgen van de beesten, doet hij er de dagelijkse administratie die hoort bij de functie van hoofdseingever. Nauw keurig worden de water/boezemstanden en windrichting opgeschreven in een schriftje. Twee keer per week stuurt hij deze gegevens dan via een briefkaart naar zijn werkgever, het Hoogheemraadschap in Edam. Jan Leegwater kleinzoon van Pieter Pieter Leegwater is overleden in 1962 op 74-jarige leeftijd en heeft de functie van hoofdseingever ruim 50 jaar uitgevoerd. Met dank aan de 97-jarige Cor Leegwater, de zoon van Pieter en Guurtje Leegwater Bronnen: Het Starnmeerboek 1643-1993; De Noordhollandse Molen federatie. Fotomateriaal: Jan Leegwater 51

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 51