Links Pieter Leegwater, in het midden zijn broer en oprichter CorGeheel rechts diens zoon (ook Cor). De hoofdstad van de Starnmeer Door al deze bedrijvigheid is er op Spijker boor, als 'hoofdstad van De Starnmeer', in 1914 een levendige middenstand. Bij Hein Prins (later Klaas Ris) kan je voor alles te recht: kruidenierswaren, klompen, petro leum en kolen. Bakker Jacob Hop (later bakker Schipper) zorgt voor het dagelijkse brood, en z'n soezen zijn ongeëvenaard. Cor Leegwater, de broer van Pieter, tim mert en repareert waar het maar nodig is. Dagelijkse routines Pieter Leegwater heeft zojuist de ochtend- melk afgeleverd bij de nieuwe kaasfabriek aan de Kanaaldijk. Hij werd opgehouden door de 'Uitgeester' die in de open draai brug over de Knollerdammervaart ligt af gemeerd. De Uitgeester is een beurtschip die op de dinsdagen vanuit Uitgeest door de Knollerdammervaart en het Noordhol- landsch Kanaal naar Purmerend gaat. On derweg zijn er diverse opstapplaatsen om naar Purmerend en terug te gaan. Naast personen en kleinvee gaan er ook regel matig koeien mee op dit schip. Op Spij kerboor gebeurt het laden en lossen in de open draaibrug. Broer Jan Leegwater, die ook boert op Spijkerboor, stapt vandaag aan boord met een mand kippen om deze te verkopen op de markt in Purmerend. Als hij de brug weer over kan, loopt Pie ter gelijk door naar 't Heerenhuis om z'n dagelijkse rokertje te halen. Jan Hop is de veerbaas en tevens kastelein van't Heeren huis. Jan Hop vertelt aan Pieter dat er de vorige avond in de achterkamer van zijn zaak een aantal hoge officieren van Fort bij Spijkerboor hebben geconfereerd en gedineerd. Het fort is net het jaar daarvoor opgeleverd, en biedt nu, mede door de 1e Wereldoorlog-mobilisatie, onderdak aan ruim 300 militairen. 50

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 50