SPIJKERBOOR IN 1914 Voor De Kroniek zijn wij altijd op zoek naar mooie, oude verhalen. Zaankanter Jan Leeg water heeft zijn 'roots' op Spijkerboor liggen en hij neemt ons mee naar dit tegenwoordig zo rustige en lommerrijke gehuchtje, gelegen aan de rand van De Starnmeer, op de kruising van drie waterwegen. Het kent een historie met veel bedrijvigheid die we ons nu niet meer voor kunnen stellen. Door in het jaar 7974 een dagje mee te lopen met toenmalig inwoner Pieter Leegwater, proberen we de lezer een inkijkje te geven in het leven in die tijd. PlETER, EEN MAN VAN VELE TALENTEN In 1914 is Pieter Leegwater 26 jaar. Hij woont samen met z'n broer Dirk aan de Starnmeerdijkop Spijkerboor. Pieter heeft 'scharrel' met Guurtje Turkstra de 'meid' van buurman Klaas Peek. Pieter en Guur tje trouwen in 1916. Ze krijgen een zoon en een dochter. Leegwater is niet zomaar iemand. Hij is naast keuterboer en timmerman ook hoofdseingever van het Hoogheemraad schapvan Uitwaterende Sluizen. Daarvoor moet hij vier keer daags de peilschaal in de Knollerdammervaart aflezen. Wanneer dit waterpeil, en daarmee ook de Scher merboezem een bepaalde hoogte heeft bereikt, moet Pieter via de naast zijn huis gelegen seinpaal het stopteken geven. Middels dit stopteken, welke ook overge nomen dient te worden door de andere seinpalen in de omgeving, stoppen alle poldergemalen met uitmalen. Over dag gaat er een donkerblauwe vlag de seinpaal in, en 's nachts gaat de petro leumlamp naar boven als stopteken. Bij regenachtige perioden heerst er altijd een zekere spanning in het 'huisje onder de seinpaal'. Pieter Leegwater is hiermee grootgebracht, want hij heeft in 1911 de functie overgenomen van zijn vader Cor Leegwater, die in december van dat jaar helaas is overleden. Guurtje en Pieter Leegwater en hun kleinkinderen .7958 46

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 46