Met de noodzakelijk verbouwing van den Grafter toren in het jaar 1807, waardoor deze enkele meters Oostwaarts werd verplaatst, is 'door het Ge meentebestuur besloten, dat de Zeevarende buidel in den tijd van twintig jaren daartoe drie duizend gulden zal bijdragen. Rik jaar moest dus bonderd en vijftig gulden voldaan worden, doch het bleek al spoedig, dat de buidel tegen zulk een uitgaaf niet bestand was. Toch werd eenter geen 'pardon gege ven. en zoo tczen we, dat niet 1827 doch 18o9 het laatste jaar was, dat de bedongen som voldaan was Dc in dit relaas genoemde verkoop van een morgen - land voor 1Ï4 gulden in 't jaar 1809, ♦ttustreert wel hoe met» do verplichting tegenoner liet Gemeentebestuur wegens den herbouw van den toren moest nakomen. Een fragment uit een krantenknipsel uit 1934 iaat de 'trouw'van de Grafter Buulzien. ken. Kennelijk was het wel ernstig genoeg om er een proces-verbaal van op te maken en naar het parket te stappen. Als advies gaf mr. A. Reigersman aan de statuten opnieuw te herzien en te be schrijven. Of die raadgeving inderdaad is opgevolgd kan eveneens niet worden vastgesteld. Wellicht dat er nog mensen zijn die stuk ken in het bezit hebben of uit overlevering weten wat de werkelijke reden is geweest. Als OHV houden wij ons dan gaarne aan bevolen. De zeevarende buidels hebben model ge staan voor de huidige vormen van levens- en ziektekosten-verzekeringen en bestaan nog steeds! De buidel van Graft is nooit rijk geweest, daarentegen zitten Noordeinde en West- Graftdijkgoed bij kas.Oost-Graftdijk speelt derhalve geen enkele rol meer, maar be staat nog wel. De buidel van De Rijp hield rond 1950 op te bestaan toen de toenmalige penning meester Sluis zich het aanwezige kasgeld - zo'n 400 gulden - toe-eigende. Door ver branding van alle papieren, waaronder stukken van vóór 1580, dacht hij ontdek king te voorkomen. Het verhaal gaat dat een van de buidelvoogden van Noordein de grinnikte toen hij het hoorde. Zijn com mentaar: "Ja, zo zijn die Rijpers....." Het geeft in ieder geval aan dat'oude in stituten' zorgvuldig door tegenwoordige bestuurders moeten worden beheerd en naar de letter van de statuten moeten wor den nageleefd. En, niet geheel onbelang rijk, zorgvuldig om moeten gaan met de aanwezige archieven. Martin Daienberg Bronnen: "1634 Een driehonderdjarige herdacht 1934" - dhr. P. Schuurman Brief van het Parket van de Officier van Justitie te Alkmaar. Statuten "den 17e van Lentemaand 1810" .Redactie Land van Leeghwater.; www.onh.nl. Fotomateriaal: Martin Daienberg en www.delp- her.com 45

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 45