Het Zeevarend Fonds van Graft. Ook bekend als de Zeevarende buidel ofbuul die werd opgericht in januari 1634 op initiatief van Grafter bootsgezellen om onderling een zeemansfonds te vormen. Het doel van de buidel was het beschermen van de vissers van zowel Graft en Noordeinde als Oost- en West-Graft- dijk en voor achterblijvers of nabestaanden de financiële nood enigszins te lenigen. De 17e eeuwse zeevaart had o.a. te kam pen met de Duinkerkse zeeroverij. Uit de zeevarende buidel werd losgeld betaald voor gevangengenomen vissers, de zorg voor vrouwen van de gevangenen, de zorg voor weduwen en wezen van omgekomen 'zeevaarders'. Ook vergoedingen voor buit gemaakte schepen en ladingen werden uit dezelfde pot betaald. Voornaamste initia tiefnemer was Claes Pietersz. Blaauw. Het was vroeger de gewoonte de rekening en verantwoording, de zgn. rekendag, be gin januari te houden, aangezien dan alle bootsgezellen 'thuis'waren. Met het afnemen, respectievelijk verdwij nen van de visserij, bleef men de traditie trouw en werden er ook nog gewoon ver gaderingen belegd. Dit hield stand tot 1645, en omdat men in oude documenten schreef:"mgae/T op' t hoeckhuijs met die volle raetj weten we dat ze plaatsvonden in het grote huis op de hoek van de Raadhuisstraat en de Dorps straatvan Graft, dat onlangs van de lijst met Provinciale monumenten is geschrapt Ver- volgvergaderingen werden gehouden in "Het Moriaenshooft", het latere "Wapen van Graft" en nog beter bekend als café Stoop. In het verloop Met de Vrede van Münster, in 1648 stond men voor de vraag of het fonds nog wel be staansrecht had. Het Armbe stuur van Noordeinde gaf de wenselijkheid te kennen om de aanwezige gelden van de zeevarende buidel - naar rato - aan 'zijne Armvoogdij' over te dragen. Dat is niet gebeurd, maar uiteindelijk is dit verzoek wel de aanzet geweest tot scheiding in vier zelfstandige afdelingen. In een officiële scheidingsacte, d.d. 9 januari 1649, werd dit geregeld; Graft, 't hoeckhuijs met die volle raet" staat nog Noordeinde, Oost- en West-Graftdijk beza- steeds in Graft op de hoek van de Raadhuis- ten nu ieder een zelfstandige buidel, straat en de Dorpsstraat. Toen de visserij op het Schermereiland 42

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 42