RAADHUISBERICHTEN En zo heeft u alweer de laatste Kroniek van 2014 in handen. Wat vindt u van de voor kant? Omdat het de december-Kroniek is, hebben we de voorkant in kleur af laten drukken. Iets wat we al eerder hebben ge daan en wat we graag als opmaat naar een volledig gekleurde Kroniek zouden willen zien, ware het niet dat we daar (nog even) geen financiële middelen voor paraat heb ben. Maar wat niet is, kan nog komen. Ove rigens is het ontwerp van de kaft volledig toe te schrijven aan grafisch alleskunner JosTwint, en is het'ter ere'van een artikel van Janneke van Zanten-Van Wijk over de ramen van de Rijper Grote Kerk. Dit is overigens de laatste Kroniek waarbij De Rijp, de Graftdijken, Markenbinnen en de Schermer nog als zelfstandige gemeen ten opereren, alvorens overgeleverd te worden aan de 'grillen'van Alkmaar. Waar schijnlijk valt het wel mee, want nog even terugkomend op ons hoofdartikel over de wapenramen, daarin wordt eigenlijk het bewijs geleverd dat Alkmaar het altijd goed met haar rurale gebieden heeft voor gehad, met name met De Rijp. De lezing van Herman Langeveld in de Noordeinder Vermaning over Willem Schermerhorn was tot ons grote genoegen druk bezocht en daarmee een groot suc ces. En dat gold ook (wederom zou ik bijna zeggen) voor de najaarexcursie. Michèle Tromp had alles weer tot in de puntjes verzorgd en de deelnemers kunnen terug kijken op een geslaagd dagje Amsterdam. In de laatste bestuursvergadering is geop perd om volgend jaar naar Texel of naar Den Helder te gaan. Wordt vervolgd... Wat niet vervolgd wordt, maar waar nog wel een paar woorden aan toegevoegd moeten worden, is het artikel van Fred Hoek over het Leeghwaterhuis in de vo rige Kroniek. Zo huwde Jacobus Berkhout niet (meteen)met Aukje Kuipers, zoals Fred schreef, maar eerst met Johanna Maria (Anne) Jans (1895-1933). Pas na haar over lijden kwam Aukje in beeld. En Jacobus Brandhoffwas er nog in 1951, want hij staat nog op een foto uit 1955. Wanneer hij wel is overleden, heeft Fred vooralsnog niet we ten te achterhalen Veel reacties op het Zoekplaatje. Onder an dere Edwin Wijdenes, Jan Berkhout, Martin Ent en Hilke Nauta wisten te vertellen dat foto 1 Oosteinde 50 was, foto 2 Rechtestraat 22, de toenmalige Boerenleenbank van kassier Nic. Tromp, en foto 3 een kijkje ach terom bij Kralingergracht no. 10, de huidige woning van Edwin Wijdenes. Met dank aan allen namens de fotodienst van de OHV. Deze keer weer drie nieuwe opgaven. In deze Kroniekverder een artikel van Zaan- kanter Jan Leegwater over Spijkerboor in het begin van de twintigste eeuw, een vaste rubriek, en een nieuwe én een groot artikel over Rechtestraat 66, dat een behoorlijke geschiedenis bleek te hebben. Ook zit de contributiebrief ingesloten bij deze editie. Leest u 'm even goed door. Naast veel leesplezier wens iku namens het bestuur alvast prettige kerstdagen en een gezond 2015. Eric Berkhout 3

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 3