dan ook of er iets meer te zeggen is over de datering van de foto. Zeggen de palen op de achtergrond iets over het jaartal? Wijst dat toch op de jaren '20 omdat pas dan de elektrificatie van Noord-Holland plaats vindt? Of zijn er andere aanwijzingen? Vervolgens is aan de orde de vraag waar het schip op de foto ligt. Al lijkt het vaar water wat smal, we zullen er toch maar vanuit gaan dat de vermelding achterop de foto juist is en dat we hier het Noord- hollandsch Kanaal zien. De ronde meer palen staan nog steeds in de dorpen langs het kanaal. Op de achtergrond zien we een duinenrij op betrekkelijk korte afstand en daarvoor mogelijk een trambaan. Is dit het Noordhollandsch Kanaal bij Schoorldam? Of heeft iemand een beter idee? Ten slotte: wat is de Koophandel hier aan het doen en wie staan er aan boord? Bekend is dat de familie Visser op een Koophandel een tent had, waarmee ze wel eens een dagje naar IJmuiden voeren om het strand te bezoeken. Mijn moeder, Aag je Visser (1917-1977), heeft daar van verteld. In dit geval is de tent geplaatst, de luiken van het schip verwijderd en een tijdelijke verhoogde vloer aangebracht in het ruim, waarop verschillende stoelen staan. Duide lijk zien we een grote trom en wellicht zien we ook een ingepakt ander instrument. De blaasinstrumenten liggen mogelijk in het ruim onder de aangebrachte vloer. Is het "Rijper Fanfarekorps" per schip op weg naar een concours? Mijn grootvader Jan Visser Sz. (1880-1949) speelde in het in 1888 opgerichte fanfarekorps (zie "Wie zijn dat ook al weer?" blz. 54), dat in ieder geval begin vorige eeuw regelmatig mee deed met concoursen door het hele land en daar prijzen won. Het is aannemelijk dat soms het vervoer per Koophandel ging. Maar in het fanfarekorps zaten zeker 20 mannen. En op de foto poseren vier mannen en twee vrouwen. Wie zijn dat? Herkent u uw (over-)grootvader of (over-) grootmoeder? Laat het ons weten. Mijn neef Hans Visser en ik herkennen niet di rect leden van de familie Visser, maar dat kan door de snorren komen. Op een foto uitigo4van na de tewaterlating in Alkmaar van de Koophandel 3 staan de zoons van Simon Visser Fz, waaronder mijn grootva der en zijn oudste zoon Fedde Visser Sz. (1865-1929), aan boord met witte over hemden aan. Die zien we nu weer. Is het soms zo dat de fanfare op de wal is voor een sanitaire stop en een versnapering en dat Fedde en Jan zich met hun vrouwen hebben laten vereeuwigen door Willem Hooijer? Die daarvoor besteld is of toeval lig langs kwam? Opmerkelijk is dat voor de foto gesuggereerd wordt dat het schip vaart. Zie de stuurman die het horizontale stuurwiel goed vasthoudt. Maar het van de bolder losgemaakte althans niet op de bolder belegde trosje aan de voorzijde van het schip verraadt toch dat het varen in scene is gezet. Opeens duikt er een foto op. Er komen veel vragen naar boven. Helpt u ze te beant woorden? Graag. Teun Schermerhorn Overveen T: 023-5441291E: t.schermerhorn@planet.nl P.s. Deze afbeelding staat ook in hoge resolutie op onze nieuwe website www.hetschermereiland.nl I

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 38