I Wie kan er meer vertellen over deze prachtige foto? Elk idee is welkom Opeens duikt er een foto op. Achterop staat met pen'Noordhollandsch Kanaal'geschre ven. Het is een foto van de bekende fotograaf Willem Hooijer, die van 1892 tot 1931 in Alkmaar werkzaam was. Jan Kamps van het Museum Kennemerland te Wijk aan Zee komt de foto tegen in een mapje, dat ooit door iemand uit de omgeving van Velsen aan het museum is geschonken. Naam van de gever is onbekend. Waarschijnlijk staat een grootvader of grootmoeder van de schenker van de foto aan boord van het schip te poseren. Via Google weet Jan Kamps mij te vinden en even later zit ik naar deze unieke plaat te turen. Ik stuur de foto naar mijn neef Hans Visser. En ook Eric Berkhout, redacteur van'De Kroniek', leest mee. Welk verhaal vertelt deze foto? Dat verhaal begint in feite al in 1785 als Fedde Jansz Visser (1755-1830) na een spannende tijd als wal visvaarder bij Groenland wordt aangesteld als"veerschipper"tus sen De Rijp en Alkmaar. Twee keer per week vaart hij met zijn trekschuit getrokken door een paard naar Alkmaar en terug. De familie Visser uit De Rijp zal deze geregelde beurtvaart naar Alkmaar en later ook naar Amsterdam minstens 100 jaar verzorgen. En dan breekt de nieuwe tijd aan. In 1880 wordt bij wet de geregelde beurtvaart ge liberaliseerd. En de eerste motorschepen wor den gebouwd. Simon Visser Fzn. (1841-1916), mijn overgrootvader en de vierde genera tie schippers, na de start in 1785, voelt de nieuwe tijdgeest haarfijn aan

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 36