KIPPEKERMIS BIJ BERKHOUT Dat een uitdrukking, taal en het gebruik daarvan behoorlijk streekgebonden kan zijn, is een feit. Zelf kwam ik daar eens ach ter toen ik jaren geleden iets af moest le veren in het plaatsje Ammerstol, onder de rook van Rotterdam. Ik vroeg de bewoner of ik de klucht af mocht rijden, zodat ik niet zo ver hoefde te lopen met de spullen. "De klucht?", vroeg hij niet begrijpend. "Ja, de klucht naar beneden" verduidelijkte ik. "Oh, je bedoelt de stoep" zei hij, toen het hem begon te dagen, "ja, rij maar, hoor". Nu was het mijn beurt om niet begrijpend te kijken. Een stoep? Dat was (en is) in mijn beleving altijd het stuk straat geweest dat langs de weg loopt: het trottoir. We wisten beiden waar het over ging, maar hij noemde het heel anders, en dat ter wijl ik niet eens honderd kilometer van huis was. Maar dichterbij kan ook; ga maar eens naar Volendam. Daar al zal je merken dat er veel woorden zijn waar geen touw aan vast te kno pen valt. Want wie heeft er buiten Volendam wel eens van 'bedakke 'gehoord, of van een 'warme flip'? niet zo'n bekend woord te zijn. Wie het in ternet raadpleegt komt voor kippekermis ook alleen maar uit in De Rijp. Het komt - met tussen 'n'- ook voor in een uitdrukking. Deze luidt:'Het is kippenker- mis in de hel'. Dit wordt gezegd als de zon schijnt en het tegelijkertijd regent. Daar had ik nou nog nooit van gehoord. Kippekermis in de betekenis waarin ik het ken, is het door kinderen verkopen van hun - al dan niet - oude spullen voor een luttel bedrag. Een rommelmarkt zou de rest van Nederland zeggen. Het Vlaander begin jaren zeventig. Links bij het wanedeien hek stond onze kraam Kippekermis Kippekermis is ook zo'n woord. Soms ge speld met een 'n' ertussen, en soms als twee losse woorden. Toch blijkt het in de betekenis die wij er hier aan geven, lang In De Rijp wordt op de zaterdagochtend van de jaarlijkse kermis, de Lakemanstraat altijd omgetoverd tot kippekermis-gebied. De hoeveelheid uitgestalde prullaria is im mens en wie geïnteresseerd is in zelfgebak ken koekjes of getrakteerd wilt worden op een 'Vader Jacob' met een valse viool, komt ruimschoots aan zijn of haar trekken. 33

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 33