op het tijdstip van verschijnen kon je bijna de klok gelijkzetten. Rond elven stond de bakkerskar altijd pontificaal bij Jan de Jong voor de deur, op Nieuwland 14. Daar was het dan'koppiestijd', zes dagen in de week. In 1996 werd Siem zestig, en vond hij het welletjes. Er waren toch wel wat dingetjes veranderd in de loop der tijd: het parkeren in de Rechtestraat was problematischer dan ooit en de kwaliteit van 'fabrieksbro- den'werd snel beter. Kort is er nog sprake geweest om zijn zoon Arian de zaak over te laten nemen, maar daarvoor moesten alle neuzen dezelfde kant op staan. Siem zei hier zelf over: "Achteraf ben ik wel blij, want je weet hoe dat gaat met een bakkerij naast je; waarschijnlijk was ik dan nu nog bakker geweest". Op dinsdag 31 december 1996 deden hij en Henk Blokdijk hun laatste ronde door De Rijp, waarmee een tijdperk werd afge sloten. De bakkerij-inventaris ging gro tendeels naar een opkoper in Joure, en de toonbank, die gemaakt was van een oude trog, kwam daar als kantinetafel te staan. Achttien jaar na dato drinken ze daar waar schijnlijk nog steeds koffie aan. Eigenlijk herinnert niets meer aan het feit dat no. 64 ooit een winkel annex bakkerij was. Ok, de voorgevel is nog hetzelfde, maar het afdak achterom is weg, de tus senmuren zijn verdwenen en de huizen staan niet langer in verbinding met elkaar. Waar vroeger de toonbank stond, staat nu een bankstel waarop zoon Arian en zijn gezin televisie kijken. Het is kenmerkend voor de verdwenen middenstand in De Rijp; zo'n beetje alle winkels zijn omgeto verd tot huiskamer. er nog een krappe tweeduizend over. Men staat tegenwoordig niet meer te springen om in het holst van de nacht een bloed hete bakkerij te bemannen. Daar moet je vroeg voor naar bed, en dat gaat'ten koste van het sociale leven'. Zelf noemde Siem het een 'roeping', en ik denk dat hij daar gelijk in heeft. Eric Berkhout Met dank aan: Siem Zomerdijk, Gre Zomerdijk-Oudejans, Fred Hoek, Leo den Engelse, Jaap Zomerdijk, Dirk-Jan Nat Gerie Nat-Visser; Bronnen: Een Nieuwe Chronyke april 1994 en april 1996; Herman Meddens"Honden- wagens Stapvoets'; www.delpher.com; www.regionaalarchiefalkmaar.nl en het per soonlijke archief van Leo den Engelse Fotomateriaal: E. Berkhout; OHV-archief; DJ. Nat en Siem Zomerdijk Een onderzoek uit 2010 laat zien dat er jaarlijks 175 warme bakkers de pijp aan Maarten geven. Van de 10.000 bakkerijen die ons land de vorige eeuw rijk was, zijn 32

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 32