m >4? geven moment was Zomerdijk nog de enige warme bakker in het gebied tussen Alkmaar en Purmerend. Bovengenoemde ontwikkelingen leken toch een beetje aan Zomerdijks deur voor bij te gaan. De Rijp kreeg haar eigen nieuw bouw, veel mensen prefereerden ambach telijk brood boven een fabrieksbrood en zelfs uit de Graftdijken kwam men hier in slaan. Begin jaren zeventig was hij vanwege de drukte zelfs genoodzaakt geweest perso neel aan te nemen. Henk Blokdijk kwam helpen bakken én venten. Bij Co Schipper waren er twee identieke, gemotoriseerde bakfietsen aangeschaft. Strak in de bruine lak, met een groene deksel. Op de kar van Henk stond voorop in zwarte letters: 'Zomer dijk-Blokdijk, 'n dijk van een brood'. Ventend naar de VUT Wie hoort niet nog die bel, en ziet'm niet nog zo gaan in zijn blauwe jas en met een zwarte schipperspet op zijn hoofd? Wie kan zich niet de blauwgeruite, papieren witbroodverpakking (en de gele voor bruin) voor de geest halen? Of het brood mes dat onder de klep geklemd zat tussen die houten lat? Met datzelfde mes sneed hij de broden tot 'halfjes', routineus en feil loos. Met de twee andere overgebleven (kou de) bakkers werden begin jaren zeventig afspraken gemaakt over het ventgebied. Graft werd bestierd door bakker De Jong, en delen van de nieuwbouw zoals het Hei- keshof, de Morgenstraat en de Boeierstraat vielen onder het ventgebied van Juust Schipper. Siem en Henk hadden elk hun eigen deel van het dorp. Henk de Rechtestraat, Oos teinde, Tuingracht en het Fluytschip, en Siem de Buurtjes, het Zuideinde en de Ko ninklijk Huis-buurt.'s Middags ging hij vaak nog even met de auto de Beemster in. Veel vaste klanten, 'neerzetters' en 'poffers', tra dities uit een andere tijd die werden voort gezet. Het traject was altijd hetzelfde en Siem Zomerdijk's lij laatste rondje in december 1996 in de Kerkstraat 0

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 31