Rechtestraat 64,, de bakkerij, eind zestiger jaren Groot was ook zijn verbazing toen Dekker een paar dagen later weer voor de deur stond met in zijn kielzog iemand die het er wel voor wilde geven. De man wilde een tandartsenpraktijk beginnen en had zijn oog laten vallen op dit pand. De gemeente had hier ook nog een (financieel) rolletje in, want dan was er ook meteen een tand arts in het dorp. Maar de gemeente zou de gemeente niet zijn om toch weer aan de prijs te willen rommelen. Daar paste Nat voor en dat bood hem gelijk een uitweg. De families Nat en Zomerdijk konden heel goed overweg met elkaar. Mevrouw Nat was familie van bakker Klok uit Grootscher mer, de piekwaar Siem Zomerdijk zijn carri ère was begonnen. Vandaar dat er ook veel begrip was voor het bakkersbestaan. Het gesleep met zakken meel door het smalle steegje werd al gauw verleden tijd nadat er een opening in de schutting was gemaakt tussen de beide achtererven. Voortaan kon den ze via het pleintje links van het huis, en de meeltransporteur kon daar ook zijn auto kwijt zodat de Rechtestraat gevrijwaard bleef van opstoppingen. Rechtestraat 66 en 64 worden één Het jaar 1976 was een mijlpaal. Natuurlijk had Siem het er in zijn gesprekken met zijn buurman wel eens over gehad dat, als deze het huis van de hand wilde doen, hij het wel wilde kopen. Desnoods in een constructie dat ze er konden blijven wonen. Maar dat wilde Nat niet. Als hij het verkocht, ging hij er uit ook. Het was een groot huis en omdat hij al tegen de tachtig liep, vond hij het mooi geweest. En in het eerdergenoemde jaar 1976 was het zover: Nat en zijn vrouw ver trokken. Eerst gingen ze naar het Wevershof en later naar Alkmaar. In 1984 overleed hij, en zijn vrouw twee jaar later. De verhuizing bracht veel verandering te weeg en leverde een ongekende zee van ruimte op. Er werd een muur doorgebroken waarna de huizen van binnenuit met elkaar in verbinding kwamen te staan, de nauwe verbondenheid waaraan ik aan het begin van dit stuk refereerde. Ook in de bakkerij kwam meer ruimte en de winkel, jarenlang de kleinste van het dorp, werd drie keer zo groot. Tijdens die verbouwing moest alles wel gewoon doorgaan, en zo werd de gang achter de voordeur van het nieuwe onder komen op 66, omgetoverd tot verkooploket. De warmte, de geur van versgebakken brood en de condens op de ramen konden voortaan door veel meer dan twee klanten tegelijk ervaren worden. Wat een ruimte! Achter de bakkerij verrees een afdak waar meel werd opgeslagen en de broden kon den afkoelen. Eind jaren zestig opende in Purmerend co- operatieve bakkerij De Halm haar deuren Samen met het concept 'supermarkt', dat langzaam haar intrede deed, had dit tot gevolg dat het aantal warme bakkers in Noord-Holland gestaag afnam. Op een ge- 30

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 30