Niek Zomerdijk venten op Graft, begin jaren vijftig ten. Als venter moest je bij Zomerdijk - letterlijk en figuurlijk - over een lange adem beschikken, want het ventgebied was behoorlijk groot. Al snel werd er een bakfiets aangeschaft. Zo merdijk had deze speciaal laten maken bij Huiberts in Alkmaar. Nadeel was wel dat deze helemaal van ijzer was, dus loodzwaar. Voor de ritjes binnen de dorpsgren- zen was het allemaal wel te doen, maar het rondje Beemster, over de Westdijk, de Hobrederweg en de Wormerweg, viel ook in het ventgebied. Op het Verloren Eind, aan de Beemster-kant van Spijkerboor, woonde de brugwachter van draaibrug 26. Ook hij was klant, dus 'een Spijkerboortje' stond ook een paar keer per week op het programma. En dat ging toen nog niet over geasfalteerde we gen, zoals nu. Graftdijk was overigens net een brug te ver, daar kwamen ze niet. Naast de bakfiets was er nog een zgn. mandfiets. In de beginjaren ging Zomerdijk hier meestal zelf mee weg, en nam ome Niek de bakfiets. Bakker zijn in een klein dorp met verschil lende gezindten, was nog een hele opgave. Waar kwam je In het kader van het 'verkeer de' geloof wel en waar niet? Waar kwam je vanwege de concurrentie de ene week wel en de andere week weer niet? Zomerdijk schreef het allemaal op in een uitgebreide administratie, waar en passant ook de 'pof fers'in werden bijgehouden. Na de oorlog moest de houtgestookte oven eraan geloven. Het massieve blokvuurvaste steen werd achter in de tuin aan brokken geslagen en verdween daar in een diep gat. Men ging over op gas, en dat was er, met een eigen gasfabriek, zat in De Rijp. Zomer dijk was na de aansluiting meteen één van de beste klanten. Ondanks dat er dus met een gasoven gebakken werd, stond er op zowel de bakfiets als de winkeldeur, 'Elec- trische Bakkerij' geschreven. Kennelijk gaf dat voor Zomerdijk de zaak net iets meer cachet. Alle randapparatuur zoals de deeg machine gingen inderdaad op stroom, dus feitelijk was er geen woord aan gelogen. 28

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 28