v Wr 'T-- 3 Het gezin van Jacob Put halverwege de jaren dertig In de Kerkstraat boven de Witte Ezel (die toen nog niet zo heette) woonde Jacob Put. Hij was sinds 1922 hoofdonderwijzer van de Jo zefschool. Put had een flink gezin en dat moet behoorlijk passen en meten zijn geweest, daar in die Kerkstraat. Put was geïnteresseerd in de woning, maar volgens de koopakte werd het huis verkocht aan Klaas Blokdijk. Deze verklaart echter 'te hebben gekocht voor- en als mondelinge last hebbervan de heer Jacob Put'. Ondanks dat de opbrengst historisch laag was, zat Put op dat moment kennelijk even krap bij kas en werd er (vermoedelijk) vanuit het school/kerkbe stuur bijgesprongen en kon hij dit later afbe talen. In maart 1937 konden ze het betrekken. Pieter Put, een van de zonen, werd later hoofdkassier bij de boerenleenbank en hier door werd het achterhuis ingericht als kan toor. Doordat dit achterhuis in verbinding stond met de gang achter de voordeur, kon dit naast elkaar bestaan zonder dat het veel bemoeienissen had met het dagelijks leven. Pieter Put verhuisde naar Voorburg en Nico Tromp nam de honneurs elders in De Rijp ver der waar. Toen Jacob Putin oktobengöi over leed, waren de kinderen al uitgevlogen en verspreid over Nederland (en ver daarbuiten). Mevrouw Put deed het in september 1962 in de verkoop en vertrok naar haar dochter in Vlijmen. Een en ander betekende werk aan de winkel voor toenmalig notaris Meddens. Rechtestraat 64 In het begin van dit artikel maakte ik al melding van het feit dat Rechtestraat 66 en 64 nauw met elkaar verweven waren. Zelfs voor het kadaster was het niet inzich telijk meer, gezien de vele vraagtekens in deze gegevens. Het nu volgende is best ingewikkeld (en hopelijk voor u geen re den dit schrijven terzijde te schuiven). Rechtestraat 64 is wat de meeste mensen nog kennen als de voormalige bakkerij van Zomerdijk, en staat rechts naast no. 66. Het is een veel minder statig huis en is kenne lijk ook een stuk minder interessant, want er is geen monumentenstatus aan toegekend. Uit de kadastrale nummers kon ik kiezen uit B 131 of B 137, waarschijnlijk is één van de twee het eilandje erachter. Rond 1850 werd het aangeduid als Regtetraat8t. Als we nogmaals'Hondenwagens Stapvoets' erbij pakken, dan lezen we dat Herman Med dens met Maarten Admiraal langs dit huis heeft gelopen. Er staat: 'even voor het Sprin gend Hert was de bakkerij van Mesman, in de Blauwe Klok'. Nu is 'even daarvoor' een rekbaar begrip. Er kan ook een huis tussen gezeten hebben, of misschien wel twee. Een krantenbericht uit 1874 rept over de verkoop van 'De Blauwe Klok', aangeduid als 'een kruideniersaffaire', dat 25

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 25