De Gevel (en al wat zich daarachter heeft afgespeeld) In het verspreidingsgebied van dit blad staan veel bouwwerken die de moeite van het nader bekijken meer dan waard zijn. Maar nu eens niet een kerk, raadhuis of een ander bewie rookt gebouw, maar gewoon zo'n pand waar je zomaar achteloos aan voorbij kunt lopen, zonder te weten wat het geweest is, hoe oud het is en - ook interessant - wat er zich heeft afgespeeld. Doormiddel van deze rubriek willen we daar een beetje verandering in brengen. Mooier zou het zijn geweest om deze af levering De Gevels te noemen, want het pand in de Rechtestraat waar dit artikel over gaat, is heel in het begin, en later in de jaren zeventig van de vorige eeuw, nauw verbonden geraakt met het aangrenzende pand no. 64, rechts ernaast. Dit komt in dit stuk nog een paar keer aan de orde, en dan begrijpt u wat ik bedoel. De Rechtestraat dus, en wel nummer 66. Het staat ongeveer halverwege tussen Dam- en Kralingerbrug, aan de noordkant van de straat. Een huis 'gebouwd op de vlucht'zoals dat genoemd wordt in oud heidkundige bouwtermen, en betekent dat het iets naar voren helt om inwateren te voorkomen Nummer 66 staat bij het kadaster inge schreven als Sectie B no. 1062 groot 8.90 aren 890 m2) Sinds 1967 staat het te boek als Rijksmonument 17145. Een huis met een geschiedenis, en over het algemeen bewoond geweest door de meer'gegoede burgerij'. Vroegste feiten en bewoning In 1738 wordt het voor het eerst genoemd als Meijndert Jacobszn. Toornburg 'een huis, pakhuis een erf en een erfje aan de overkant van de straat' (een zgn. overtuin) verkoopt aan Cornells Willemszn. Bek, voor 2860 gulden. Een kleine vijftig jaar later wordt daar nog een wagenhuis, paarden stal, hooiberg en erfje aan toegevoegd. In 'Gebouwd in De Rijp'wordt gesproken over een 'rijk 17de eeuws pand'. Dat kan, maar de kadastrale atlas van 1832, toen er voor het eerst echt officieel vastgelegd werd waar wat stond, heeft het - anders dan in 1738 - over alleen een stal en een erf. Waarschijnlijk werd er - qua erf- niet echt onderscheid gemaakt tussen deze Het wapen van de familie Bek, een uit hout ge sneden springend hert 20

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 20