ratie, weten we niet. De oliemolen links was misschien nog wel zichtbaar op het raam, want die was in de tijd van Spaar- man al lang verdwenen (gesloopt kort na 1803). Het zou ook kunnen zijn dat tevens gebruik is gemaakt van schetsen van Spar- reboom, bijvoorbeeld van het Heemraad- schapsraam van de kerk van Schermer, het huidige Stompetoren (1680). Het kerkraam dat Sparreboom naar deze schets heeft gemaakt is helaas al voor 1695, tijdens een storm verloren gegaan. De schets is echter tot nu toe bewaard gebleven, momenteel in het Regionaal Archief te Alkmaar. hierin dus niet meegenomen. Gelukkig nam Pierre Cuypers (1827-1921), beroemd architect van neogotische kerken en gebouwen als het Rijksmuseum en het Centraal station, het op voor de Rijper wa penramen. Cuypers schreef in 1897 aan het ministerie van Binnenlandse Zaken:'Dezeven gebrandschilderde ramen in het koor zijn net zo merkwaardig als de rest en moeten ook be waard blijven'. Dankzij zijn steun en verzoek schriften om subsidie, die de kerkvoogdij aan het ministerie en de koningin indiende, zijn de wapenramen voor verval en onder gang gered. Omtrent 1904 kreeg restauratieatelier Sabe- Restauraties De belangstelling van hogerhand voor een hierboven beschreven, beschadigd wapen raam uit de zeventiende eeuw, zou tot ver in de negentiende eeuw ondenkbaar zijn geweest. Kerkbesturen achtten in die periode hun oude, vervallen wapenramen niet meer de moeite waard om voor veel geld te res taureren en verkochten ze dik wijls voor een habbekrats. Zoals bijvoorbeeld resten van ramen van Sparreboom die uit Hoog woud naar de Verenigde Staten verscheept zijn. Gelukkig was het kerkbestuur van De Rijp zuinig op haar ramen. Men informeerde bij deskundigen, waaronder P. Schelte- ma, archivaris van de Amsterdamse museumcollecties. Deze achtte het niet meer de moeite waard ze te res taureren. Vervolgens keurde hij in 1878 de wapenramen in het koor van de kerk af. Er bleven naar zijn mening nog zes tien ramen in de kerk over die hersteld konden worden. Deze zijn daarna tot in 1884, met behulp van rijkssubsidie, ge restaureerd. De wapenramen werden Mr. V.E.L. de Stuers, chef afdeling Kunsten en Wetenschappen in gesprek met architect P.J.H. Cuypers.

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 15