Gezicht op Alkmaar Het wapen lijkt in de lucht boven het wa tervan de ringvaart van de drooggemaakte Schermeer te zweven. Op de ritmisch ge schilderde golven van de vaart gaan de roeibootjes en het veerpontje af en aan, om personen en goederen heen en weer tus sen de Overdie aan de zuidkant, en Oudorp, aan de noordzijde te brengen. Links, op het AlkmaarseZeglis, staat een forse molen met een huis. Dit zou de oliemolen Koning David zijn, volgens P. Schotsman en L. den Engelse in'Oud Alkmaar'(2004). Het raam toont ons in totaal zeven molens. Bij het verdwijnpunt van het centrale perspectief van de vaart, doemt vaag de Grote Sint Laurenskerk op. De Waag staat dichterbij dan de Grote kerk, en oogt dus groter. De rode daken van de huizen geven het panorama van Alkmaar een kleurig aanzien. Hoe dit geschilderde landschap er oor spronkelijk heeft uitgezien, weten we niet. Het is, evenals de rest van het raam, tijdens restauraties grondig aangepakt en ver anderd. Rond 1904 was er slechts weinig over van de oorspronkelijke schildering. Restauratieatelier J. Sabelis Co uit Haar lem legde toentertijd het probleem voor aan referendaris J.A. Royen van de afdeling Kunst van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Deze besprak dit met zijn voorgan ger, jhr. mr. V.E.L. de Stuers, die adviseerde het landschap geheel te wijzigen volgens de calque, lijntekening op ware grootte, en verder 'passende landschappen waar deze geheel of gedeeltelijk ontbreken', aan te brengen. Hoe de calque, die men de ambtenaren had voorgelegd, eruit gezien heeft, weten we niet. In elk geval is er ook een aquarel van Willem Pieterszoon Spaar- man (De Rijp 1848) uit 1884 op tafel gelegd. De uiteindelijke raamschildering is een nauwkeurige kopie van deze aquarel. Maar hoe het landschap van Sparreboom er oor spronkelijk uit gezien heeft, is dus de vraag. Bruinvis meldt in zijn catalogus dat Spaar- man het oorspronkelijke raam in 1884 heeft nageschilderd. Dit is mogelijk, maar welke veranderingen zijn aangebracht bij restau- De aquarel van Willem Spaarman uit 1884

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 14