Cox in 'Machtig en prachtig Alkmaar' is de burchttoren hoogstwaarschijnlijk geïnspi reerd op het grafelijke kasteel deTorenburg. Dit kasteel met torens en kantelen sierde al vroeg het zegel van de stad Alkmaar. Een gestileerde versie hiervan verscheen vanaf circa 1540 als burcht met kantelen en een valdeur op een rood wapenschild. Na 1573, het ontzet van Alkmaar, werd het wapen getooid met, of omringd door, een lau werkrans. De officiële bevestiging van het stadswapen, met als schildhouders twee rode leeuwen, dateert van 26 juni 1816. De heraldische beschrijving van de hoge raad van adel luidt sinds 1957: 'In keel (rood) een ronde, gekanteelde en geopende burcht van zilver, voorzien van een valdeur van hetzelfde en verlicht van sabel. Het schild gedekt door een lauwerkrans van sinopel (groen) en gehouden door twee leeuwen van keel. Wapenspreuk: Alcmaria Victrix in Latijnse letters van keel op een wit lint'. Voor wie dit wapen wil afbeelden, laat de beschrijving nog genoeg vrijheid over. Zo houden de rode leeuwen doorgaans hun kop naar het wapen gericht, maar Spar- reboom bedacht hier een vari atie op met de leeuwenkop pen naar achteren gekeerd. Het Alkmaarse stadswapen in de kerk van De Rijp is omgeven met geschilderd, stenen rol werk. De glasschilder plaatste zijn handtekening op de lin- kerkrul van het ornament. De letters van zijn voornaam CJ door elkaar geschreven, dan Spar Fecit Sparreboom heeft het gemaakt). De leeu wen staan met één achter poot op de krul, terwijl ze het wapen en de lauwerkrans met hun voorpoten vasthouden. Ze kijken dreigend naar achte ren om eventuele belagers af te weren. Het wapen met ornamenten is op een geschilderde, stenen sokkel geplaatst. Deze dient tevens als baldakijn voor een cartouche met de sierlijk geschreven tekst Atkmaen657. De sokkel is links en rechts be schilderd met een gebeeldhouwde dolfijn. Vruchtenfestoenen, opgehangen aan sier lijke linten, versieren het geheel, bovenaan vastgehouden door een gevleugelde jon geling. Deze genius of engel blaast stevig op twee bazuinen; zijn ademdamp komt zichtbaar uit de zgn. bekers, het uiteinde van de instrumenten. De allegorische fi guur verbeeldt de 'faam' en/of de 'victorie' van Alkmaar. De compositie van het 'zwevende' wapen met ornamenten van rolwerk komt overeen met het wapenraam van het Hoogheem raadschap van de Uitwaterende Sluizen. Op beide ramen schilderde Sparreboom onder aan, over de gehele breedte, een zeegezicht of een waterrijk landschap. Zijn voorkeur voor golvende wateren met veel bootjes is opvallend. Zo'n watergezicht past uitste kend bij het polderdorp De Rijp. Detail wapen van Alkmaar, de handteke ning van C. Sparreboom. 13

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 13