De vaste rangorde werd dus overal toege past. Ook elders in de kerk van De Rijp, op het grote allegorische raam van de 'Vrede van Munster' ontwaren we dezelfde serie stedenwapens, in klein formaat. Hier ver schijnt het wapenschild van Alkmaar weer centraal, boven het gekroonde, ovale wa penschild met twee gouden leeuwen van de schenkers. De wapens van de overige steden zijn boven elkaar gerangschikt. In de kerken van Edam en Schermerhorn kunnen we vandaag de dag ook nog steeds een zelfde serie wapenramen aanschou wen, met het Alkmaarse raam pontificaal in het midden. bijzonder goedgeefs, wel gold hierbij stee vast de voorwaarde, dat het Alkmaar-raam in de kerk de belangrijkste plaats kreeg tus sen die van andere steden van het Noorder kwartier. Zo lezen we bijvoorbeeld in het resolutieboek bij schenking van glazen aan llpendam in 1657: Mits dat de stadt haer rang wort geheten. Wanneer men niet aan deze eis voldeed, dan werd de opdracht in getrokken. In De Rijp werd aldus het Alkmaarse wa penraam op de belangrijkste plaats in het midden, tussen de overige ramen van de steden van het Noorderkwartier geplaatst. Het raam van Hoorn volgde dan als tweede, voor de toeschouwer links van Alkmaar, en het Enkhuizer raam rechts van Alkmaar. Daarna links van Hoorn het wapenraam van Edam, rechts van En khuizen dat van Mon- nickendam en geheel links het geschonken raam van Medemblik en uiterst rechts uitein delijk dat van de laatste stemhebbende stad, Purmerend Het wapen van Alkmaar met de burcht, vastgehouden door leeuwen. 1. Alkmaar Enkhuizen 4.Edam 6. Medemblik 5. Monnickendam 7. Purmerend De ramenverdeling in de apsis van de kerk. Het wapen van Alkmaar Naast de centrale plaats van het raam, valt onze aandacht op de bijzondere bakstenen tracering van het hoge, gotische venster. De spitsboog is versierd met motieven van vis- blazen, waarvan drie roterend binnen een cirkel. Dit is uniek voor deze kerk. Wat het meest opvalt, is echter het grote ge brandschilderde stadswapen met de burcht in het midden van het raam. Volgens J.C.M. 12

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 12