Mits dat de stadt haer rang wort gelaeten ren (1662), Obdam (1664) en Warder (1671). Hiervan bestaat alleen nog het glas in de kerk van De Rijp, dat hij op jonge leeftijd vervaardigde. De datering (1657) op het raam is niet authentiek. Restaurateurs hebben dit in de negentiende eeuw her schreven. Het wapenraam van Enkhuizen in de kerk van De Rijp is ook nogal eens (o.a. door glazenier W. Bogtman) aan deze glasschilder toegeschreven. Van Ruyven- Zeman betwist dit echter. Naast vroedschappen van Alkmaar en an dere steden, waren diverse waterschapsbe sturen ook belangrijke opdrachtgevers van Sparreboom. Zo vervaardigde hij het hier boven vermelde Hoogheemraadschaps- raam in de Rijper kerk. Hij zou ookhet water- schapsraam (1687) in de Oostzijderkerk van Zaandam hebben geschilderd. Ten slotte weten we dat Sparreboom niet uitsluitend op glas schilderde. Hij beschilderde name lijk in 1690, dus op gevorderde leeftijd, nog vier ornamentale vakken van het houten gewelf van de Grote Sint Laurenskerk in zijn woonplaats. Hij ontving hiervoor honderd gulden. Het Alkmaarse wapenraam pronkt op een prachtige plaats in de kerk van De Rijp, in het midden van het koor tussen de glazen van de zes andere steden van het Noorderkwar tier. Dit had Alkmaar te danken aan haar sta tus. Bij stemming in de Staten van Holland mocht een vertegenwoordiger van deze stad namelijk als eerste van het Noorder kwartier zijn stem uitbrengen. Hierna volg de Hoorn, daarna Enkhuizen, en verder na elkaar in vaste volgorde: Edam, Monnicken- dam, Medemblik en als laatste Purmerend. Deze vaste hiërarchie speelde een grote rol voor de vroedschap van Alkmaar, ook bij het schenken van wapenramen. Want hoewel 11

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 11