Hoogheemraadschapsraam van de Uitwate- rende Sluizen, Grote Kerk van De Rijp, Cornells Janszn. Sparreboom, 1656. Godswil'. Vijf maanden later, op 27 juni, wer den collectes gehouden in de Grote Kerk en de Kapelkerk, oftewel 'de groote en cleyne kerke, voor de armen van de kerke in de Rijp, mits haer groote desolatie door 't verbranden van meest het dorp'. Daarna, op 15 augustus, was het bestuur van Alkmaar bereid tot een ruime bijdrage, tot opbouw 'van haer kerke predicants, school, ende weeshuys'. Het nieu we raam dat Alkmaar tevens voor de her bouwde kerk schonk, was mogelijk bij dit bedrag inbegrepen. Uit de stadsrekening van 1657 blijkt dat voor dit raam 150 gulden is betaald aan glasschilder Sparreboom. Een zelfde bedrag ontving de glasschilder voor het Hoogheemraadschapsraam van de Uit- waterende Sluizen, dat hij ook vervaardigd had voor de kerk van De Rijp. Mogelijk zijn beide ramen in dezelfde periode tussen 1655 en 1657 geschilderd. CORNELIS JANSZOON SPARREBOOM Cornelis Janszoon Sparreboom, opvolger en mogelijk leerling van Jan Mzn. Engels man, werd op 26 april 1655 lid van het Alk- maarse schildersgilde. Zijn geboortejaar is onbekend. Zsuzsanna van Ruyven-Ze- man, kunsthistorica gespecialiseerd in de glaskunst, veronderstelt in haar onlangs verschenen deel IV van Corpus Vitrearum, over gebrandschilderd glas in Nederland voor 1795, dat Sparreboom rond 1635-1637 werd geboren. Van Ruyven-Zeman nam zijn biografische gegevens over uit publi caties van C.W. Bruynvis, apotheker en de eerste onbezoldigde archivaris van Alk maar. Sparreboom huwde op 25 augustus 1658 Trijn Claesdochter, die 'hun reeds in de vorige maand gedoopt kind op den arm droeg'. Nadat hij weduwnaar gewor den was, hertrouwde hij op 24 april 1689 met Ariaentje Jacobsdochter Haerlaey. Hij overleed in Alkmaar op 13 juni 1713. De vroedschap van Alkmaar was zijn be langrijkste opdrachtgever. Hij vervaar digde, soms met assistentie van Outger Janszoon, Alkmaarse wapenramen voor De Rijp, Schermer, het huidige Stompeto- 10

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 10