- X'* Hoogspanningsmasten en ijzel, geen goede combinatie met de houten masten heeft nog enkele jaren gebroederlijk naast de nieuwe van staal gestaan, én gefunctioneerd. Hoe dit precies zat is niet helemaal duidelijk, waar schijnlijk kon men, ondanks de nieuwe lijn, nog niet helemaal zonder en werden loka le transformatorhuisjes erdoor gevoed. Na een paar jaar was dit over en werden de houten palen geschonken aan de landei genaren in de Schermer. In dank aanvaard en veelal verzaagd tot damhekpalen. Tijdens het bouwen van de masten was het hartje winter en hoewel niet voor honderd procent zeker, kan het wel eens die winter van '63 zijn geweest. Een vee houder uit de Schermer vertelde: "Om de zoveel tijd kwamen ze naar beneden en dan gingen die bouwers een kwartiertje voetbal len om weer warm te worden... Winterse omstandigheden zijn eigenlijk ook een beetje de achilleshiel van de sta len masten. Als het ijzelt worden de draden door ijsafzetting (te) zwaar. Dit, in combi natie met een stevige wind, laten de lijnen als het ware dansen. Als dit gebeurt gaat de mast, of een deel daarvan, onherroepe lijk tegen de vlakte. In het verleden is dat gebeurd met een mast nabij de Oostdijk in de Schermer. Beide traversen (zijarmen) braken eruit en alle kabels kwamen in het gras te liggen. Een levensgevaarlijke situatie waarbij verdere ongelukken zijn uitgeble ven. Overigens maken tegenwoordig alle hoogspanningsmasten in Nederland deel uit van het zogenaamde koppelnet. Vallen er bij wijze van spreken drie masten om, dan neemt een ander deel van het netwerk het over, en zit niemand in het donker. 9

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 9