Begin 1900 was er al een provisorisch elek triciteitsnet dat werd gevoed door een in 1913 geopende draaistroomcentrale in IJmuiden. Nederland was dan wel neutraal gebleven in WO I, een gebrek aan grondstof fen manifesteerde zich toentertijd maar al te duidelijk; Elektriciteitslijnen die van blanke koperdraad hoorde te zijn, waren maar al te vaak gewoon van ijzerdraad. Het P.E.N. had bij haar oprichting ook enkele andere elek triciteitsbedrijven overgenomen en zich tot de moeilijke taak gesteld om door te bou wen aan het 10 Kv-net en zo ook de plaatsen te bereiken die nog verstoken waren van elektriciteit. De Starnmeer bijvoorbeeld, werd in 1918 aangesloten op het 10 Kv netwerk (oftewel: 10.000 volt). In het landschap verschenen houten palen, met daaraan dwarse, stalen draagarmen gemonteerd. Hierin hingen de draden aan zware, porseleinen isola toren. Houten palen dus, maar als het een hoekmast betrof, of hoge masten die water kruisten, werden ze van staal gemaakt. In dit laatste geval stond er ook altijd een zgn. afspanmast, om de trekspanning van hoog naar laag op te vangen. De houten masten bleken voor het echte distributiewerk niet ideaal; een paar jaar voor WOU werden ze vervangen door staal. Toch komen uit Starnmeer tegenstrijdige berichten wat dit betreft. Daar schijnt hal verwege de jaren vijftig nog juist een houten palenlijn te zijn neergezet. Het doel hiervan is onbekend, maar een lokaal distributienet lijkt de meest voor de hand liggende reden. De tijd stond niet stil, en door voortschrij dend inzicht werd al in 1923 een spanning van 50.000 volt ontwikkeld. Op veel plaat sen werden deze verschillende spanningen gecombineerd op één en dezelfde mast. Of dat bijvoorbeeld in de Starnmeer ook het geval was, is onzeker. Daar hebben tot in de oorlog een iokv en een 50 Kv-net onafhan kelijk van elkaar door de polder gelopen. Dit waren stalen masten op twee poten, in de vorm van een A-frame. Overigens niet te verwarren met de houten A-poten voor de huisaansluitingen. Deze hebben in veel bui tengebieden tot beginjaren tachtig van de vorige eeuw het landschap bepaald, en in midden Nederland, b.v. rond Gouda, staan De oude hoogspanningslijn over de Tapsloot bij West Knollendam 6

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 6