HOOGSPANNINGSMASTEN IN DE DRIEKHOEK VELSEN - OTERLEEK - DIEMEN Ze zijn u vast wel eens opgevallen, de hoogspanningsmasten die als grijze wachters in ons landschap staan. Voor sommigen (letterlijk) een staaltje vakwerk, voor anderen je reinste ho rizonvervuiling. De meeste mensen zien het echter als een noodzakelijk kwaad, immers, we verwachten wel dat de lamp gewoon gaat branden bij het omzetten van de schakelaar. Hoog spanningsmasten maken al een kleine honderd jaar deel uit van het Nederlandse landschap. In Noord-Holland staan ze ook, onder andere in de denkbeeldige driehoek Beverwijk - Oterleek - Diemen, welke valt onder het verspreidingsgebied van De Kroniek. De linkerpoot van die drie hoek is het oudst, terwijl de rechterpoot pas later de zichtlijnen in, met name de Eilandspolder, begon te bepalen. In het nu volgende een kijkje in de keuken van elektriciteits-land, met daar aan vast de ontstaansgeschiedenis van de hoogspanningsmasten in deze driehoek. hj1M4i.ii De driehoek met bovenin trafostation Oterleek De vanzelfsprekendheid waarmee we nu gebruik maken van elektriciteit, was nog geen honderd jaar geleden totaal niet aan de orde. Eerst was er wind, toen stoom en niet te vergeten de gasfabrieken. Pas aan het einde van de 19e eeuw kwam elektrici teit schoorvoetend om de hoek kijken. Natuurlijk werden er wel al lang proeven gedaan, en we danken sommige van de huidige namen op elektriciteitsgebied nog steeds aan deze pioniers. Denk maar eens aan: Allesandro Volta, André-Marie Ampère, George Ohm, en zijn tijdgenoot Michael Faraday. De eerste Nederlandse elektriciteit centrale werd in 1881 gebouwd in Kinderdijk en was stoom aangedre ven. In de jaren die volgden kwam de zgn. 'elektrificatie' van Nederland pas goed op gang, al was het in eer ste instantie nog maar mondjesmaat verkrijgbaar voor de gewone sterve ling. Door innovaties en een steeds grotere vraag, duurde dit niet lang. Een en ander maakte dat men voor een probleem kwam te staan: hoe 'de stroom'bij de consument te krijgen? De eerste hoogspanningslijn In 1917 werd het Provinciaal Elektriciteits bedrijf Noord-Holland (PEN) opgericht en dit overheidsbedrijf zorgde voor de productie en distributie. In het begin nog heel kleinschalig. De eerste elektriciteits centrales in Noord-Holland, die werden aangedreven met overtollig hoogovengas, stonden in Amsterdam-Noord- en Oost, en van hieruit werd (een klein gedeelte van) Noord-Holland bediend. 5

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 5