Nieuw in de museumwinkel Verhalen over twee Texelse walvisvaarders en 't Walvisvaarders Huisje. Een klein boekje, maar een leerzaam museumwerkje op zich! Verhaaltjes van het leven aan boord. Het varen naar Batavia voor specerijen, koffie en tabak. De tochten naar het pool ijs voor de walvisjacht. De walvisproducten en verwerking. Wachten op goede wind bij de Quaade Hoek aan de westkant van Spitsbergen. De schepen, de gereedschappen, en ga zo maar door. Ook leuke informatie over 't Walvisvaarders Huisje in Den Hoorn op Texel. Ooit bewoond door twee generaties walvisvaarders. Klaas Daalder en zijn schoonzoon Simon Wa- lig waren beiden Commandeurs ter walvisvaart. Zij zijn de rode draad in deze ook rijk geïl lustreerde uitgave. Uitgave vanTexelNU, de teksten zijn van Ineke Vonk-Uitgeest en Wilm Eelman. ISBN: 978-90-820769-4-3. Dit boekje is te koop in de museumwinkel 9,95 Nieuwe aanwinsten Shirt buurtvereniging De Beurtvaarders De Rijp, schenking mevrouw M. Hekelaar De Rijp. Marjan Geveling uit West-Graftdijk schonk het museum een decordoek van 'Caerte van Noordhol- lant7573 'van Beeldsnijder. Een door Spaarman beschilderde kruiken bankje, schenking van de heer A. PilkesGrootschermer. Van de heer Tichelaar uit Makkum kreeg het museum de boekjes: Tichelaarhuizen en Ja cobus ten Zweege. Nieuw boek in de museumbibliotheek Goed Gevonden. Het portret van Martien Weel (1935-2011). Martien Weel was makelaar, maar in dit boek is zijn kwaliteit beschreven als fervent ama- teurarcheoloog. Gewapend met zijn laarzen en schop heeft hij vele plaatsen in Noord-Holland bestempeld als vindplaatsen. Hij determineer de en archiveerde zijn vondsten. In dit boek vele prachtige afbeeldingen van zijn schatten; munten, aardewerk, tegels, glas, enz. Ook is de verandering beschreven van het grootschalig grondverzet na de Tweede Wereldoorlog en het werken met de metaaldetector. Marleen Weel, Martiens dochter, heeft de keu ze gemaakt uit de omvangrijke collectie. Deze historie van archeologen en 'amateurs' is uit gegeven door Uitgeverij PolderVonsten, ISBN 978-90-817063-4-6 Tegelijk met de uitgave van dit boek is er een gelijknamige tentoonstelling in Kasteel Rad boud te Medemblik (tot en met 14 september 2014). 55

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 55