We hebben onze boel ingepakt en zijn ver huisd naar de polder. Naast rust, en inspiratie om veel van het landschap te schilderen, was in deze streek nog genoeg voedsel te vinden." Die tante was Marie (Maria) Kaai-Visser en zij was een zus van zijn moeder. In Oost- Graftdijk, tegenover het kerkje aan het Noordhollandsch Kanaal, had zij een win keltje. Ongeveer drie jaar heeft Fortuin in onze omgeving rondgelopen, geschetst, ge tekend en geschilderd. Hij leerde de be woners van Oost-Graftdijk kennen en kreeg af en toe een opdrachtje. In de col lectie van Fortuin zitten werken van Oost- Graftdijk, de Eilandspolder en De Rijp. In juni 1944 kreeg hij plotseling een oproep voor de Arbeitseinsatz, wat voor hem we derom een verhuizing betekende; hij dook onder bij zijn broer in Friesland. De nadagen van zijn carrière Het onderkomen van Henk Fortuin in Oost-Graftdijk. 1943 Na de oorlog keerde hij weer terug naar Maassluis, werd lid van de Kunstenaars So ciëteit in Rotterdam en werd door de Fede ratie van Beeldende Kunstenaars tweemaal naar Frankrijk uitgezonden om daar werken te maken. Van 1955 toten met 1981 (AOW) kon hij zich, doormiddelvandeBKRendeverkoopvanzijn werken, in zijn levensonderhoud voorzien. Tot zijn overlijden in 2007 leefde hij min of meer een kluizenaarsbestaan. De mu ren van zijn woning waren 'behangen' met schilderwerken. Overal stonden stapels doeken en tekeningen. De werken van 'ome Hein' zijn door neven en nichten zorg vuldig geïnventariseerd en ondergebracht in de Stichting Henk Fortuin. De bekende filmmaker Frans Bromet heeft in het tv-programma 'De Nalatenschap' op zijn eigen, karakteristieke (en soms confron terende) wijze aandacht besteed aan het leven en de werken van Henk Fortuin. Eén van zijn aquarellen, een stolpboerde rij uit Graftdijk, was al in het bezit van ons museum en is ook al eerder tentoongesteld. Vanaf 8 september tot eind december zal in de galerij van het museum een uitgebrei dere tentoonstelling te zien zijn met een se lectie van werken van Fortuin uit de periode 1941-1944. Naast deze herkenbare werken uit de omgeving zullen foto's geplaatst wor den van hoe deze plekken er tegenwoordig uitzien. 53

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 53