geschiedenis ben geïnteresseerd, want in het verleden ligt immers de basis van ons huidige bestaan. Op deze wijze ben ik erg veel te weten gekomen over Graft-De Rijp en omgeving. Waarover spraken zij. Over de Leeghwaterfeesten! Wij kwamen één jaar na deze Leeghwaterfeesten in het dorp wonen en in de gesprekken met de mensen die we ontmoetten, kwam dat steeds naar voren. Het moest een geweldig feest geweest zijn. Ik bemerkte de trots van de mensen, trots dat ze in De Rijp woonden, hun 'mooiste dorp'van Nederland werd het wel genoemd. Het rijke verleden van het dorp met z'n eer ste harpoeniers, de walvisjagers, de haring en houthaven werkt door in de trots van de Rijper op zijn/haar dorp. Dat viel ons gelijk al open dat voelde goed om daar bij te horen. Verder gingen er ook veel verhalen van Rij pers die lange reizen hadden gemaakt. Het was dus ook een reislustig en avontuurlijk volkje, mogelijk ingegeven door de avon turiers uit het verleden, dat zit in de genen blijkbaar. Ja, en natuurlijk de Rijper en Grafter kermis, daar wordt zo'n beetje het hele jaar over ge sproken, zowel voor- als achteraf. Dit feno meen kenden wij niet in mijn kleine dorpje, althans niet in deze omvang. Ikvond het wel een beetje heftig in het begin hoor, ik ver baasde me, goh wat konden die gasten hier feesten, zeg. De Eilandspolder, als mooie vaarroute en natuurlijk de schaatstochten, wereldbe roemd in Nederland. 35 km schaatsen door het prachtige landschap en onderweg ge zellig 'aandoen'voor een koek en zopie. Veel saamhorigheid en ontmoetingen heb je daar op het ijs, Nederland op z'n best. Ook per boot tuften we soms op zondag middag door de Eilandspolder naar Drie huizen om daar een pannenkoek te eten, uiteraard een 'Schermerjongen' of een 'Schermermeisje'met een biertje erbij. De Rijp is mijn leven geworden. En nu is Graft-De Rijp al 38 jaar met veel plezier mijn woon- en leefomgeving. De kinderen zijn er geboren en opgegroeid. Ik voel me er thuis en opgenomen in de gemeenschap. Soms roep ik; 'Ich Bien Ein Noord-Hollander', ingegeven door de prach tige omgeving en de weidsheid, die geven je een gevoel van vrijheid en ruimte. Dat trotse gevoel heb ik van Graft-De Rijp mee gekregen. Dankje wel. JohandeJong De boel net op tijd aan kant voor ons eerste kindje 50

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 50