Nieuwbakken Rijper met verbouw-hulp uit Graft onder tot boven worden aangepakt. De verhuisdozen stonden tot aan het plafond opgestapeld en ondertussen ging de ver bouwing gewoon door. Van woongenot was nog geen sprake, ik moest snel aan de slag, omdat ons eerste kindje over zes maanden geboren zou gaan worden. Er was geen geld beschikbaar om er een aan nemer in te zetten, dus moesten we het huis eigenhandig opknappen. Naast lange werkdagen gingen we voluit aan de slag om op tijd klaar te zijn met de verbouwing. Dag en nacht waren we bezig, dus ken nismaken met het dorp De Rijp zat er toen nog nauwelijks in. Daar was even geen tijd voor! Soms fietste we een rondje door de dorpen in de buurt en de Beemster. Alleen was er contact met buurvrouw Berkhout, het sigarenwinkeltje aan de overkant. Met 'buurvrouw Berkhout' bedoelde we altijd de hele familie Berkhout, Henk, vader Piet, Jan en de anderen uit het gezin, die inmid dels uit huis waren. Het was een warm nest daar voor ons aan de overkant. Mevrouw Berkhout was een soort tweede moeder voor ons, een moeder die iedereen wel wil hebben. Ze gaf je het warme gevoel van welkom zijn, had interesse en niets was haar te veel. Tot een pannetje soep aan toe op een drukke werkdag. Overigens was er in de jaren '70 nog een zeer drukke en levendige middenstand in Graft - De Rijp, er waren vier bakkers, drie slagers, een kleine buurtsuper op de Dam (de Centra, in het huidige pand van Jan de Haan) en een op de Tuingracht. Groente boer Brouwer en twee elektra winkels etc. En natuurlijk de café's en restaurants. Het dorp zag eruit zoals men nu zegt:'toen was het goed'. Nes a/d Amstel, waar ik vandaan kwam, was een kleiner dorp en daar waren rond die tijd al totaal geen winkels meer te vinden, zou dat ook het voorland voor De Rijp gaan worden, dacht ik? De komst van de Cash en Carry op Graft was daar de aankondiging van, zoals we achteraf kunnen vaststellen. Op een dag kwam er iemand aan de deur en die vroeg of ik lid wilde worden van de Oudheidkundige Vereniging 'Het Scher mereiland'. Nou, ik dacht dat is een goed begin en een leuke stap om te integreren in ons nieuwe dorp. Dus leerde ik De Rijp - Graft - Schermer eerst kennen via de ver halen en de foto's in de 'Chronycke'af en toe aangevuld met een mooie pentekening van een tafereel uit de streek van 50 tot 60 jaar oud. Ik vond dat mooi, omdat ik erg in 49

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 49