JOHAN DEJONG Er staat een huis te koop in De Rijp Oktober 1976. Wij waren op zoek naar een huis dichter bij mijn nieuwe werk in de Wij- dewormer en toen sprong deze adverten tie in het oog/huis te koop in De Rijp'. "De Rijp, zei ik, waar ligt dat en hoever is het van Wijdewormer?" Ik had werkelijk geen idee en er toen nog nooit van gehoord, erg hè? De Rijp, de plaats waar ik nu al verreweg de meeste tijd van mijn leven heb doorge bracht. Op dat moment weet je niet dat zo'n advertentie je leven gaat veranderen. Ik ben geboren en getogen in een klein dorp ten zuiden van Amsterdam, Nes a/d Amstel, een dorp met zo'n 800 inwoners. Het Noord-Hollands kanaal was toch een soort barrière of grens waar je niet zomaar overheen ging in die tijd. Ja, ik mocht soms met mijn vader mee, hij ging wekelijks naar de veemarkt in Purmerend om vee te ver handelen. Eerst ging hij met de veeboot mee en later mochten we meerijden met de veerijder. Die reed toen over de Schel- lingwouderbrug om in noordelijk Noord- Holland te komen, omdat de huidige tun nels nog niet waren aangelegd. Dat was wel zo'n beetje het enige reisgenot wat ik me als kind kan herinneren. Maar goed, in 1976 was ik een periode wer keloos en ik had nieuw werk gevonden in de Wijdewormer. In die tijd woonde ik in Wilnis, en een knelpunt was de afstand die ik dagelijks moest afleggen naar de Wijde wormer. Ik moest daar ook nog 's morgens om 05.30 uur beginnen, maar daar had ik me niet door laten weerhouden. Er moest immers gewerkt worden, zo ben ik wel op gevoed. Dus dat betekende dagelijks een lange reistijd of gaan verhuizen. We hebben voor het laatste gekozen, omdat die afstand op den duur toch een vervelend wordt met die lange werkdagen. Dus gingen we op zoek naar een huis in de buurt en zo kwam de advertentie van het huis in De Rijp in beeld. Het was in een tijd dat de huizen prijzen stormachtig omhoog gin gen en dat een huis kopen of ver kopen eerder een kwestie van uren, hooguit dagen was. Er was meer vraag dan aanbod leek het wel, en de doorstroming ging ook sneller. Zo ook bij ons, op een zaterdagmid-

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 47