Bulletin van het Museum "In 't Houten Huis" Van de voorzitter, Nog een halfjaar en dan is de fusie van de gemeente Graft- De Rijp met Alkmaar een feit! Dit betekent dat wij met de gemeente con crete afspraken aan het maken zijn over het behoud en beheer van 'de historische collectie voorwerpen'. Gemeente Scher mer volgt dan hopelijk op vergelijkbare wijze. Als museumbestuur hebben wij besloten om ons 'werkgebied' uit te gaan breiden met de polder Schermer, zodat er een museum is voor het buitengebied van de nieuwe gemeente Alkmaar. Binnen dit kader hebben wij gesproken met de Stichting Landbouwwerktuigen uit de Schermer. Zij beschikken over een (gro te) collectie landbouwwerktuigen, die met name een beeld geven van het werken in de landbouw in de Schermer in de 19e eeuw. Zij zijn op zoek naar een geschikte locatie om deze werktuigen continu ten toon te stellen. Andere onderwerpen van gesprek waren het behoud en beheer (registratie en be schrijving) van de voorwerpen. Belangrijk is daarbij dat niet alleen deze werktuigen worden bewaard, maar tevens de bijbeho rende verhalen worden vastgelegd. In september 2013 schreef ik over de wens een eeuwenoude traditie in ere te herstel len: het ophangen van een walviskaak in het raadhuis. Op diverse plaatsen wordt namelijk be schreven dat de gevel van het raadhuis van De Rijp ooit versierd was met een wal viskaak. Wel, de walviskaak is terug in het raadhuis en wel om precies te zijn in de Waag. Daar hangt deze nu met twee kettingen aan de balken. Echt een bezoek waard, helemaal als u dit combineert met een bezoek aan de ten toonstelling in het museum, waar 'Baar den, Traan en Blubber' en 'Walvisvaart door de eeuwen heen'te zien zijn Met deze tentoonstelling schenken wij aandacht aan de uitbreiding van onze wal visvaartcollectie door de overdracht van 169 voorwerpen door het Scheepvaart museum in Amsterdam en objecten die afkomstig zijn uit de voormalige collectie van het Zuiderzeemuseum. Aldert Pilkes

De Kroniek : Graft-de Rijp en Schermer | 2014 | | pagina 46